A mostani fejlesztési program olyan egyedülálló módon támogatja az itt élő nemzetiségek életkörülményeinek, gazdasági lehetőségeinek a javítását, amilyenre még nem volt példa a térségben
– mondta a VG-nek Papp Bálint, az akció lebonyolításában illetékes Muraba Európai Területi Társulás igazgatója.
A projekt előzménye, hogy Orbán Viktor magyar és Janez Jansa szlovén miniszterelnök a februári lendvai találkozójukon megegyeztek a közös határ két oldalán fekvő, vegyes nemzetiségű térségek azonos értékű gazdasági és infrastrukturális fejlesztéséről. A két ország deklarált célja, hogy megszüntesse e régiók, a Mura- és a Rábavidék fejlesztésbeli lemaradását. Ezt emelte ki a szlovén kormányfő is az aláírási ünnepségen, ahol rámutatott: harminc év telt el azóta, hogy a két ország megkötötte az első olyan paktumot, amely a határ mindkét oldalán élő kisebbségek védelméről szólt. „A mostani megállapodás az elmaradásokat törleszti” – mondta Janez Jansa.
A 2026. december 31-ig szóló megállapodás szerint a két szerződő állam a fejlesztési program megvalósítására azonos, legfeljebb 25-25 millió euró összegű pénzügyi hozzájárulást utal át a Muraba Európai Területi Társulásnak. Az Országos Szlovén Önkormányzat, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség, valamint a Szentgotthárd és Lendva város által 2017-ben létrehozott szervezet igazgatója hangsúlyozta: a most megteremtett pénzügyi alap rámutat Magyarország és Szlovénia elköteleződésére nemcsak a határaikon túl élő nemzettársai, hanem az országaikon belül élő más nemzetiségek iránt is.
A Muraba Európai Területi Társulás is azzal a céllal jött létre, hogy a magyar és a szlovén nemzeti közösségek által vegyesen lakott területek együttműködését és fejlődését segítse a térség különböző szereplőinek összefogásával és források lehívásával, közös programok kidolgozásán és szervezésén keresztül
– mondta Papp Bálint.
Már meghatározták azokat a beavatkozási területeket, amelyek fejlesztését prioritásként kívánják kezelni. Ilyenek azok a különböző társadalmi és gazdasági projektek, amelyek a szlovén és a magyar nemzetiségek életkörülményeit hivatottak közvetlenül segíteni. Mint a miniszterelnökök is kiemelték, a nagyszabású projekt jótékonyan hathat a két ország közti kereskedelemre, amelynek volumene már az előző évben is jelentősen, mintegy 20 százalékkal növekedett. A statisztikai hivatal adatai szerint a Szlovéniába irányuló magyar áruexport a 2020-as 400-ról 485 milliárd forintra emelkedett, az onnan érkező termékek értéke pedig folyó áron 64 milliárddal gyarapodott, így 2021-re majdnem elérte az 550 milliárd forintot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.