A koronavírus-járvány okozta gazdasági visszaesés ellenére is nőtt a hazai régiók fejlettségi szintje – derült ki az Eurostat frissen publikált, 2020-as adataiból. A vásárlóerőparitáson mért regionális GDP-rangsor alapján Budapest, Észak-Alföld és Észak- Magyarország két százalékponttal, Dél-Dunántúl és Dél-Alföld pedig egy százalékponttal került közelebb az uniós átlaghoz, egyedül a zászlóshajó Nyugat-Dunántúl fejlettsége csökkent.
Ugyanakkor még ez az eredmény sem volt elég ahhoz, hogy kikerüljenek a magyar régiók az unió 20 legszegényebb területi egysége közül. Egyedül annyi öröm lehet a mostani számokban, hogy nem négy, hanem már csak három vidéki térség található a szégyenlistán, miután Dél-Alföld (az uniós átlag 54 százalékán áll) évekkel ezelőtt kikerült kilépett ebből a körből, ma már lényegében azonos fejlettségi szinten van a dél-olaszországi Calabriával (az uniós átlag 55 százaléka), de több kelet-lengyelországi régiót is megelőz. A lengyel felzárkózás erősségét mutatja, hogy a legszegényebbek 20-as listájában már nem képviseltetik magukat. Hamarosan Magyarországról is ugyanez lesz elmondható.
Bár az elmúlt évről még nem ismertek a pontos területi adatok, a tavalyi rekordnövekedés nyomán több magyarországi régió is feljebb léphetett a 20-as csoportból, főként hogy már tavalyelőtt is annak határán mozogtak. A teljes képhez hozzátartozik, hogy a magyar relatív fejlődés annak is köszönhető, hogy időközben a dél-európai régiók folyamatosan csúsznak le, jelenleg a 13 görögországi régióból 6 ott van a GDP-rangsor végén. Dél-Olaszországban se sokkal jobb a helyzet, ha azt nézzük, hogy ma már Közép-Dunántúl (67 százalékon áll) azonos fejlettségi szinten van Szardíniával (68 százalék), pedig tíz évvel ezelőtt még 20 százalékpont volt a különbség az olasz sziget javára.
Érdemi, de a legkevésbé sem kiugró felzárkózásról beszélhetünk a hazai régiók esetében
– mondta a VG-nek Matheika Zoltán, a Kopint-Tárki vezető kutatója, aki ennek okait az előző évtized elejének elhúzódó magyarországi válságával magyarázta, szerinte ha 2015-öt követő öt esztendőt néznénk, akkor valamivel kedvezőbb képet kapnánk. Ezzel együtt arra mutatott rá, hogy a 2010 óta eltelt időszakban az európai régiók kevesebb, mint a felében javult a relatív pozíció, a többi régióban vagy lecsúszás vagy az átlaghoz mért szint stagnálás következett be.
Épp ezért jelentős eredmény, hogy a nyolc magyarországi területi egység közül egyben sem volt lecsúszás ez idő alatt: Közép-Dunántúl, Dél-Alföld és Észak-Magyarország 10 százalékponttal közeledett az uniós átlaghoz, ettől valamivel kisebb felzárkózást mutatott Észak-Alföld, Budapest, és Dél-Dunántúl, a legrosszabb teljesítményt pedig Pest megye és Nyugat-Dunántúl nyújtotta.
Ezzel Magyarország hasonlóan teljesített Csehországhoz, sokkal jobban az elmúlt évtized során némileg lendületet vesztő Szlovákiánál, és drasztikusan elmaradt a robusztusabb növekedést elérő Lengyelországtól. Vagyis Magyarország felzárkózási teljesítménye nem rossz, de nem is rendkívüli
– emelte ki Matheika Zoltán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.