2021. májusi indulása óta eddig összesen több mint hatvan, folyamatosan pedig kéthetes váltásban 8-10 beteg vesz részt a Pulmonológiai Klinika poszt-Covid rehabilitációs programjában. A résztvevők zömében súlyos koronavírus-betegségen átesett emberek, akik egy komplex felmérés után kapcsolódhatnak be a kéthetes kórházi irányítású ellátással induló, majd negyedéves otthoni rehabilitációval folytatódó folyamatba.
A résztvevők általában súlyos betegek voltak: van köztük olyan, aki több mint hatvan napot töltött ECMO, vagyis műtüdőkezelésen, illetve sok beteg hosszan gépi lélegeztetett volt. De van olyan résztvevőnk, akinél felmerült a tüdőtranszplantáció lehetősége is
– mondta Varga János, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának docense, aki beszámolt arról, hogy fáradtság, légzési nehézségek, a teljesítőképesség jelentős csökkenése a legfőbb tünetek, amelyeket a poszt-Covid-ambulanciáról hozzájuk kerülő betegek tapasztalnak. Ezek mellett pedig kimutatható fennmaradt légzésfunkciós probléma, illetve a röntgenfelvételeken is láthatók a betegség nyomai.
A vizsgálatok, laboreredmények mellett a tesztek során megnézik a beteg maximális teljesítőképességét: például hatperces járástávolságtesztet, illetve kardio-pulmonális terheléses vizsgálatot végeznek, továbbá megnézik a beteg oxigénfelvételét, szén-dioxid-leadását, emellett folyamatos EKG-regisztrálás történik.
Az érintettek kor szerinti összetételéről szólva Varga János elmondta: alapvetően 50–60 éves betegek rehabilitációja zajlik, de vannak a harmincas, negyvenes éveikben járó érintettek is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.