Ahogy a Covid, úgy vélhetően a háború is átmeneti, így azok a tőkeerős termelővállalatok, amelyek abban bíznak, hogy nagyjából egy-két éven belül normalizálódik a helyzet, egész egyszerűen nem engedhetik meg maguknak, hogy elengedjék a munkaerőt. Magyarországon továbbra is munkaerőhiány van, és ez a jövőben nem is fog változni, még a gazdasági nehézségek ellenére sem – mondta a VG-nek Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője, miután az elmúlt hetekben egymás után jöttek a negatív hírek a gazdaságból.
Az emelkedő költségek és a visszaeső aktivitás erősen próbára teszi a hazai vállalatokat,
emiatt félő, hogy ismét a járvány alatt megtapasztalt munkanélküliség üti fel a fejét. A VG-nek nyilatkozó szakemberek azonban nem osztják ezeket az aggodalmakat.
A munkaerő megtartását Virovácz Péter a mostani helyzetben azzal indokolta, hogy ha elengedik az alkalmazottakat a cégek, ők át fognak menni más munkáltatóhoz, és nem vagy csak aránytalanul magas költségek mellett tudják majd visszafoglalkoztatni a korábban elküldött embereket. „Azt gondolom, nem egy elnyújtott, hosszú éveken keresztül tartó recessziós időszak elé nézünk. Ahogy a kínálati gondok megoldódnak, egyből a maximális fordulatszámon tudnak pörögni a hazai vállalatok, persze csak ha megvan hozzá a munkaerő” – mondta, ezzel együtt szerinte lehet egy-egy kivételt képező középvállalkozás, amely nem tudja tartani a lépést, ezért leállítja a termelést. Példaként kiemelte a Tungsramot, amely a hét végén jelentette be, hogy egyelőre felfüggeszti a gyártást.
Tömeges elbocsátásokra nem kell számítani
– ezt Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke mondta a VG-nek. Szerinte azoknál a cégeknél, amelyek átmenetileg alapanyag- vagy bármilyen más ellátási, logisztikai problémával küzdenek, vagy a piacukat vesztették el, lehet esetileg probléma, és némi létszámcsökkentésre is sor kerülhet, ám nem ez az általánosan jellemző, továbbra is a munkaerőhiány a legnagyobb a kihívás a vállalatok életében. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője a VG-nek szintén arról számolt be, hogy a gazdasági nehézségek inkább egy-egy cégre jellemzők.
Ott, ahol át tudják hárítani a megemelkedett költségeket, alapvetően nincsen probléma, a munkaerő-kereslet drasztikus visszaesése emiatt szerinte nem is várható. A hazai autóiparban is egyelőre csak azt látni, hogy egy-egy műszakot lemondanak a nagyobb gyárak, de például a Suzukinál még ez sincs, folyamatosan megy a termelés.
Suppan Gergely szerint az is jól mutatja, mekkora munkaerőhiány van Magyarországon, hogy a Waberer’s március végén bejelentette, 80 indiai vendégmunkást alkalmaz sofőrként. Rolek Ferenc viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy a külföldi vendégmunkások alkalmazása sem túl hatékony megoldás, mivel a nyugat-európai országokkal szinte lehetetlen versenyezni a magasabb bérek miatt. Ezért a vállalatoknak a jövőben sokkal nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a termelékenységük javítására. Jobb munkaszervezéssel, gépesítéssel és automatizációval tudják a munkakeresletet csökkenteni, mivel a munkaerő-kínálat nagyobb már nem lesz – figyelmeztetett Rolek Ferenc.
A következő hónapokban tovább fog csökkenni az állástalanok száma Suppan Gergely várakozásai szerint, ennek köszönhetően ismét a járvány előtti munkanélküliségi rátát láthatjuk hamarosan. Az ING Bank elemzője is úgy véli, a jövőben 3,5–4,5 százalék között ingadozhat az állástalanok aránya, ráadásul az üres álláshelyek mértéke továbbra is 2 százalék körüli szinten van, ami rendkívül magas, tehát akit elküldenek, az nagy valószínűséggel viszonylag hamar el tud helyezkedni. Ám igencsak más lenne a helyzet, ha minden átmenet nélkül széles körű szankciókat vetnének ki Oroszországra, beleértve a teljes energiaembargót, ami már egy hosszabb, elnyújtottabb recessziót okozna.
Ez már egy másik történet
– fogalmazott az Virovácz Péter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.