Az őszi hónapokig biztosan kitart az alapkamat kiszámítható és határozott emelése – jelentette ki Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke egy háttérbeszélgetésen, miután váratlanul 50 bázisponttal megemelte az egyhetes betéti kamatát a jegybank . A szakember szerint addig kell folytatnia az MNB-nek az alapkamat emelését, amíg az infláció nem tetőzik.
Jelezte, várhatóan a nyári hónapokban folytatódik a fogyasztói árak növekedése, miután továbbra erős kínálati sokkok jelentkeznek a gazdaságban.
Az elmúlt időszakban is az látszott, hogy az előrejelzési sáv felső szélén alakult az infláció. A havi átárazások még mindig magasak, miközben a maginfláció is nagyot emelkedett. Június végén derül ki, hogy pontosan mivel kalkulál a jegybank, ekkor teszi közzé inflációs jelentését.
Az emelkedő költségek gyorsan futnak át a termelési láncokon és jelennek meg a fogyasztói árakban
– fogalmazott az MNB alelnöke, aki szerint amíg van egy kiszámíthatóság az alapkamat-emeléseknél, addig a várakozásokon keresztül erős hatást fognak kifejteni.
Jelezte, hogy ismét felértékelődik az egyhetes betéti kamat szerepe, szerinte szükségszerű, hogy ezt a swap piaci hozamok is lekövessék, amivel szűkíteni lehet a likviditást.
A következő időszakban még erősebb fókusz kerül a swap piacokra, június elejétől aktívan használják a devizalikviditást nyújtó swap tendereket az MNB.
A jegybank határozott célja, hogy az egyhetes betéti kamat minél gyorsabban jelenjen meg a hozamokban. Azt is elmondta, ha az infláció tetőzése azonosítható, akkor zárulhat össze az egyhetes betéti kamat és az alapkamat, bár pontos hónapot erre nem tudott mondani.
A forintról elmondta, hogy elsősorban trendeket és nem napi mozgásokat nézik, s ha a trendek azt mutatják, hogy a kockázati tényezők veszélyeztetik az inflációs cél elérését, akkor a közbeavatkoznak, ahogy ezt az irányadó ráta 50 bázispontos emelése esetén is tették.
Virág Barnabás a gazdasági várakozásokról is beszélt, a második negyedévben már látszódnak a lassulás jelei, de szerinte így is erős lesz. Az idei évi növekedés 4 százalék fölött, akár 5 százalék körüli tartományban alakulhat. A VG érdeklődésére elmondta, hogy a növekedési ráták biztosan lejjebb kerülnek jövőre. „Mindenkinek fel kell készülni, hogy ütemében egy lassabb növekedés következik” – fogalmazott.
Az MNB alelnöke kitért az uniós forrásokról való megállapodásra is, amelyre a második fél évben sor kerülhet:
A jegybank véleménye szerint minden rendelkezésre álló információ a megállapodás irányába mutat, nincs olyan téma az asztalon, amit ne lehetne tárgyalásos úton gyorsan áthidalni.
A költségvetés kapcsán megjegyezte, hogy a szigorú és tovább szigorító fiskális politika az infláció legyőzésének tartós eszköze. Az idei évi hiánycél szerinte jó eséllyel elérhető. Ugyanakkor hangsúlyozta, nagyobb figyelmet kell fordítani a folyó fizetési mérleg javítására, itt a kulcs a kiadások és a beruházások csökkentése, ami a költségvetési mérleg mellett a folyó fizetési mérleg egyenlegét javítani fogja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.