A kormány július végén benyújtotta a 2021–2027-es fejlesztési periódusra vonatkozó nyolc operatív programot az Európai Bizottságnak, amelynek öt hónapja van ezek értékelésére. Navracsics Tibor az ennek apropóján tartott sajtótájékoztatón akkor azt mondta,
a kormány célja, hogy ez év második felében megszülessen Magyarország és Brüsszel között a partnerségi megállapodás,
majd a brüsszeli testület jóváhagyja az operatív programokat, és így megkezdődhessen a források folyósítása. A VG kérdésére, hogy a helyreállítási alaphoz hasonlóan a folyamat során is elképzelhetők-e jogi aggályok Brüsszel részéről, a miniszter július végén azt mondta: az operatív programok kifizetéseihez is kötődnek bizonyos intézményi feltételek, de ezekkel kapcsolatban jelen pillanatban nincs vita.
A Magyar Közlöny legfrissebb számában ugyanakkor
több ponton is módosított a kabinet a 2027-ig tartó programozási időszak uniós támogatásainak felhasználási rendjén.
Az nem derül ki a hivatalos lapból, hogy a közbeszerzési ellenőrzéssel kapcsolatos módosításokat tartalmazó jogszabály brüsszeli kérésre született-e. Az a szándék viszont világosan látszik, hogy a kormány további garanciális elemekkel igyekszik biztosítani a kontrollt azon közbeszerzések fölött, amelyek során EU-s pénzt is felhasználnak. Ráadásul az új előírások nemcsak a 2021–2027-es, hanem a 2014–2020-as periódus kifutó programelemeire is vonatkoznak.
A változtatások a dinamikus beszerzési és az előminősítési rendszer ellenőrzéseihez kapcsolódnak.
Előbbi esetén – amelyet a gyakori közbeszerzéseik lebonyolításához hozhatnak létre az ajánlatkérők – utólag nemcsak a szerződéseket, hanem a részvételi jelentkezéseket is ellenőrizni fogja a szakminiszter.
Az előminősítési rendszer esetén pedig már annak létrehozását is ellenőriztetni kell majd a közbeszerzésekért felelős kormánytaggal, aki minden olyan kérelmet megvizsgál, amely az előminősítési listára való felvételre vonatkozik. A rendszerhez tehát csak akkor csatlakozhat valaki, ha az eljárást a miniszter leellenőrizte, és támogató vagy feltétellel támogató tartalmú tanúsítványt állított ki. Az új szabályokat a már megjelent felhívásokban is alkalmazni kell.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.