Tavaly süllyedt mélypontra a magyarországi Airbnb-lakáskínálat, amikor a 2019-es csúcsévben jegyzett 16 ezer ingatlan helyett mindössze 6-7 ezer között mozgott a vendéget fogadó aktív egységek száma.
Idén tavaszra azonban megindult a „visszacsekkolás”, és újra 10 ezerhez közelített a piaci szereplők, illetve a rövid távú szálláshelyek száma.
A múlt év késő nyarától elindult az utazási korlátozások enyhítése világszerte, és elkezdtek visszatérni a külföldiek Magyarországra is, mindenekelőtt Budapestre, ami biztató alapnak tűnt ahhoz, hogy újra megérje visszatérni a piacra. A belföldi turizmus is erős volt, a Covid miatti bezártság után magasra hágott az utazási kedv.
Aki tavasszal visszatért az Airbnb-zéshez, nagyon jól döntött, mert erős szezont zárt – összegezte Schumicky Balázs Magyar Apartmankiadók Egyesülete (MAKE) elnöke.
A kétévnyi katasztrófa után visszapattanó beutazó turizmus, az egyre nagyobb számban visszatérő külföldiek segítettek a szektor talpra állásában a fővárosi szereplőknek is – a belföldiek már az előző évben jó szezont zártak –, olyannyira, hogy még az orosz–ukrán háború is csak rövid ideig tartó megtorpanást okozott.
A vendégek és a szálláshelyek száma ugyan még nem érte el a pandémia előtti időszakét, viszont a kevesebb egységre így több vendég és nagyobb forgalom jutott.
Ráadásul a professzionális üzemeltetők nem csökkentették az áraikat, hanem még növelni is merték, így megállt a negatív árspirál, és a 2019-et messze meghaladó csúcsárakon maradtak az átlagos napi árak.
Amilyen árszintet korábban egy sziget fesztiválos időszakra alkalmaztak, azt most egy átlagos hétköznapi időszakban el tudták érni
– mondta a MAKE elnöke. Ráadásul – tette hozzá – mindezt úgy, hogy a forint gyengülése miatt a külföldieknek nem lett drágább. Budapest árelőnye megmaradt, vagyis további tere van az áremelésnek, ami jól jöhet a házigazdáknak, akiknek forintban jelentkeznek a költségei.
Óriási kérdőjel viszont, hogy mi lesz ezután, nem lehet látni a globális gazdasági és politikai folyamatok eredőjét, de az irányt igen, hogy az orosz–ukrán háború következményeként Európa mély recesszió közeli állapotba jutott, a turisztikailag fontos piacok mindegyikén feszült várakozással tekintenek a télre. Az infláció Európa-szerte több évtizedes rekordokat döntöget, az utazás mint luxuskiadás hamar lekerülhet a tervezett kiadások listájáról.
„Nagyfokú visszaesés prognosztizálható a beutazások és a költések terén egyaránt” – véli Schumicky Balázs. Reménysugár ebben a helyzetben, hogy miután
Magyarország a külföldieknek mindig is olcsó desztináció volt, most felbecsülhetetlen előnyt adhat Budapestnek ez a tény, vagyis a forintgyengülés most jelentős segítség lehet a beutazó turizmus piacán.
Nyugat-Európa kedvelt városainak fő alternatívája lehet a recessziós időszakban a magyar főváros, ahol nyugati színvonalú kínálathoz jutnak olcsón a turisták.
Az elszálló energiaárak miatt a megsokszorozódó gáz és áramszámlát kigazdálkodni képtelen nagy szállodák mellett nyitva maradó kicsi szálláshelyek továbbra is elegendő forgalomra tehetnek szert. Ha csökken a szálláshelyi kínálat, az a piacon maradóknak még csökkenő vendégforgalom mellett is jól jön, vagyis akár megismétlődhet az, ami idén a szektoron belül lezajlott, hogy a kockázatvállalók jártak jól – mondta a piaci szakértő. Persze a kockázat is óriási, és előfordulhat, hogy télre befagy a piac, ez esetben azok járnak jól, akik megpróbálják kiadni hosszútávra az ingatlanjukat. Új ingatlannal idén ősszel-télen a szálláshelypiacra lépni több mint kockázatos.
A szakmai egyesület elnöke rámutatott, hogy mindeközben a magán- és egyéb szálláshelyek hasonló gondokkal küzdenek, mint a szállodák, hiszen az emelkedő munkabérek, és dráguló energia számukra is jelentős költségnövekedést hoz.
A nyugati béreket nyugati szintű árbevételből lehet kigazdálkodni, ami további áremelési kényszert jelent a szolgáltatások körében is.
Ráadásul a jórészt társasházakban üzemelő Airbnb-lakások energetikai korszerűsítése nehézkes, vagy sokszor lehetetlen, a lakóközösségek még egy napelemes pályázatig sem jutnak el. Ráadásul a belvárosi épületek zömében, ahol nem volt még tetőtér-beépítés, olyan rossz állapotú tetők vannak, amelyekre nem biztos, hogy fel lehet szerelni a teherhordó szerkezeteket.
Támogatási programok híján az egyéni szolgáltatók, a társasházakban élők és ott lakást kiadók mindenkinél jobban ki vannak szolgáltatva a fűtési szezon piaci árainak, hiszen még hagyományos fűtésre sem tudnak áttérni a lakásokban. A nemrég még korszerűnek gondolt, környezetbarát elektromos fűtés egy-másfél hónap alatt elhasználja az éves energiamennyiséget, kérdés az is, hogy azt ki tudja-e gazdálkodni majd az adott vendégfogadó.
Részleges nyitvatartások, illetve korlátozott üzemelés emiatt az Airbnb-zők körében is megjelenhet védekezésül a megugró fűtésszámlák ellen
– összegezte Schumicky Balázs.
Leszögezte: nincs hova menekülni a lakáskiadás piacán, hiszen a hosszú távú lakáskiadás árait befagyasztja a kereslet fizetőképességi szintje.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.