A mostani világgazdaság célja a fenntarthatóság kell hogy legyen. Vannak azonban olyan kormányok, amelyek nem akarják ezt elfogadni – mondta Jeffrey D. Sachs a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteki rendezvényén. Kiemelte: a világ számos országában az infláció egyre inkább csökkenő GDP-vel jár együtt.
A stagfláció ismerős fogalom számomra, ebből írtam évekkel ezelőtt a disszertációmat. Napjainkban sajnálatos módon déja vu-t érzek ezzel kapcsolatban, a történelem sajnos ismétli önmagát
– tette hozzá.
Jeffrey D. Sachs világhírű közgazdász professzor és bestsellerszerző, innovatív oktató, a fenntartható fejlődés kiemelkedő szakértője, a Columbia Egyetem professzora, a Center for Sustainable Development igazgatója, aki ezt megelőzően húsz évet töltött a Harvardon.
Sachs kifejtette: a geopolitika céljai nem mindenben és nem mindig azonosak a gazdasági célokkal, a most kialakult világpolitikai helyzet alapja is ez. A fenntartható együttműködésen alapuló gazdaság helyett újra a geopolitikai erőviszonyokat, illetve azok megváltoztatását helyezték a középpontba. Jelezte: az elmúlt három évben négy nagy ellátási sokk rengette meg a világot: a koronavírus-járvánnyal kezdődött a folyamat, amely most a szankciókkal folytatódik, és ki tudja, meddig tart még.
Megúszhatja Európa a nagyobb recessziót – tartós infláció lesz az áraRecesszióra alig, inflációra annál inkább számíthatunk. |
A korábbi krízisekhez képest az ellátási mellett környezeti sokkok is nehezítik a világgazdaság fejlődését. Az biztos, hogy a központi bankoknak ezzel nincs dolguk, nem tudják őket kezelni – jegyezte meg. Érdekes, hogy a pandémia alatt az Egyesült Államok és Kína jól működött együtt a Covid negatív hatásainak csökkentésében, miután az ázsiai országoknak egyébként is nagy tapasztalatuk van a vírusok kezelésében.
Az igazi gazdasági feladat most, amelyben a központi bankok segíteni tudnak, a fenntartható gazdaság alapjainak megteremtése. A jegybankoknak kell megteremteni az átállás alapjait, és felkészíteni a nemzetek pénzügyi rendszereit a zöldfordulatra, továbbá a fenntartható gazdaság finanszírozására.
Ehhez először is csökkenteni kell a károsanyag-kibocsátást, el kell érni a karbonsemlegességet. A zéró karbon szintjét azonban csak nemzetközi összefogással lehet elérni, megoldani, a nemzetek egyenként ezt nem tudják megvalósítani – mutatott rá.
Jeffrey D. Sachs egy érdekes megjegyzést tett a világ mostani energetikai helyzetével kapcsolatban:
Az orosz energiától való függetlenséget csupán az Egyesült Államok erőlteti, és ez már-már nevetséges.
A professzor szerint az orosz–ukrán háborúnak megegyezéssel kell véget érnie.
Orbán Viktorral ért egyet a világhírű közgazdászOrbán Viktor miniszterelnök és Orbán Balázs politikai igazgató pénteken a Karmelita kolostorban fogadta Jeffrey D. Sachst. Megbeszélésük középpontjában az ukrajnai háború volt: egyetértettek az azonnali tűzszünet és a béketárgyalások fontosságában, valamint abban, hogy a nyugati országoknak sokkal óvatosabban kellene eljárniuk az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás terén. A magyar kormányfő és Sachs professzor szerint a háború kiterjedését el kell kerülni, mielőtt valamilyen visszafordíthatatlan tragédia történne. |
A hallgatóság soraiból érkezett kérdésre felelve új, világgazdasági és világpolitikai problémának nevezte az egyre jelentősebb túlnépesedést, annak apropóján, hogy a Föld lakóinak száma nemrégiben elérte a 8 milliárdot. Napjainkban különösen az afrikai országok küzdenek ezzel a problémával, ott tartanak, mint Kína harminc-negyven évvel ezelőtt. Afrikában – ahol egy családban legkevesebb négy-öt gyerek van – nemcsak az élelmiszertermelés és -ellátás okoz súlyos gondokat, de olyan problémákkal is szembe kell nézniük az államoknak, mint az elégtelen egészségügyi ellátás vagy a nagy fokú tanárhiány az oktatásban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.