Stabilról negatívra rontotta Magyarország államadósság-minősítésének kilátását a Fitch Ratings, ugyanakkor a besoroláson nem változtatott, azaz továbbra is befektetésre ajánlott kategóriában hagyta hazánkat – derült ki a londoni székhelyű hitelminősítő intézet péntek esti tőzsdezárást követően kiadott közleményéből.
Ahogy korábban írtuk, benne volt a levegőben, hogy Fitch a mostani döntésében követi a Standard & Poor’st, amely tavaly augusztusban ugyan megerősítette hazánk besorolását, ám a korábbi stabilról negatívra rontotta kilátásokat. A londoniak legutóbbi, július 22-én kiadott felülvizsgálatukban az uniós források körüli kockázatokra, illetve a folyó fizetési mérleg rendkívül magas hiányára hívták fel a figyelmet, miközben gyenge pontnak tekintették a magas GDP-arányos államadósságot, ugyanis a BBB minősítésű országok államadósságának mediánértéke csupán 55 százalék.
Ugyan a folyó fizetési mérleg hiánya javult, és a GDP-arányos államadósság is csökkent, azonban nem sikerült végleges megállapodásra jutni az Európai Unióval, így a stabil kilátást negatívra ronthatják
– mondta két héttel korábban lapunknak Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője a Fitch várható döntéséről.
A londoniak a döntésükben kiemelik, folyamatos bizonytalanság az uniós forrásokkal kapcsolatban: ezért a Fitch úgy látja, nagy a valószínűsége annak, hogy az uniós források kifizetése késik, annak ellenére, hogy elfogadták Magyarország helyreállítási és ellenálló-képességi tervét, amely megakadályozta az 5,8 milliárd euró idő előtti elvesztését, az első folyósítás feltétele, hogy Magyarország teljesítse a 27 szupermérföldkövet.
A cég előrejelzése szerint nő az inflációs nyomás a gazdaságban, ugyanis a fogyasztói áremelkedés továbbra is magas marad. Várakozásaink szerint a HICP-infláció 25 százalék körül tetőzik 2023 első negyedévében, és 20 százalék felett marad az első fél évben. A gazdaság 2022 harmadik negyedévében 0,4 százalékkal csökkent, és ez a gyenge növekedés várható a negyedik negyedévben is. Úgy látják, hogy 2023-ban a megemelkedett infláció nyomán csökkenő reálbérek és az alacsony fogyasztói hangulat visszafogja a háztartások fogyasztását, miközben a beruházások növekedése is lelassul.
A növekedés szerintük 2023-ban 0,4 százalékra lassul a 2022-es 4,7 százalékról.
Végső soron nem a hitelminősítők értékelése, hanem a befektetői magatartás – amelyet vagy befolyásol, vagy nem a hitelminősítés – a döntő a magyar államadóssággal kapcsolatban. A befektetők pedig az év elején már letették a voksukat, amikor is csaknem háromszoros túlkereslet mellett tudott az ÁKK 4,25 milliárd dollár értékben devizakötvény kibocsátani – írta gyors értékelésében Molnár Dániel, a Makronóm Intézet elemzője, aki szerint az elmúlt időszakban mérséklődő hosszú hozamok is azt mutatják, hogy a befektetők körében a magyar államadósság fenntarthatósága nem kérdőjeleződött meg az energiaválságban sem.
Varga Mihály pénzügyminiszter is reagált a döntésre. A tárcavezető szerint a mostani kilátásmódosítás azt mutatja, hogy az Európai Bizottság által keltett politikai viták, a háború és a szankciós energiaválság okozta bizonytalanságok a hitelminősítői értékelésekben is megjelennek, kiemelten a régiós országokban.
A Fitch Ratings Csehország és Szlovákia esetében is stabilról negatívra rontotta minősítésük kilátásait, nagyrészt a régiós energiapiaci bizonytalanságok miatt, illetve az alternatív gázforrásokhoz való hozzáférés alapján.
A következő ítélet egy hét múlva, január 27-én következik, amikor a Standard & Poor’s értékeli hazánk besorolását, az Equilor elemzője szerint ez eseménytelennek ígérkezik, az intézet valószínűleg kivár az uniós források körüli huzavona miatt. Így csak a következő, július 7-én esedékes felülvizsgálatkor merülhet fel érdemben a leminősítés, amivel hazánk még mindig a befektetésre ajánlott kategóriában maradna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.