Több mint 41 milliárd forintot fordított természetvédelmi célú fejlesztésekre tavaly az Agrárminisztérium (AM). A források nagy része az élőhelyek helyreállítását célozta, a megvalósult és jelenleg záruló, száznál több projektnek köszönhetően mintegy 180 ezer hektáron javul a természeti területek állapota, a természetvédelmi kezelés és a természeti értékek megőrzésének feltétele – közölte az AM sajtóirodája. A soha nem látott mértékű természetvédelmi fejlesztéseket a Környezeti és energiahatékonysági operatív program, valamint a Versenyképes Közép-Magyarország operatív program keretéből finanszírozták.
Összességében 27 közösségi jelentőségű hazai faj és hét közösségi jelentőségű hazai élőhelytípus esetében sikerült országos szintű javulást elérni – összegezték az eredményeket.
A 2022-ben lezárt 16 élőhely-rekonstrukciós beavatkozással csaknem 19 ezer hektáron javult a természeti környezet állapota.
A természetjárók is érzékelhették a pozitív változásokat a nemzeti parkokban, ahol továbbfejlesztették az ökoturisztikai infrastruktúrát, fejlődött a természetvédelmi bemutató hálózat, illetve korszerűbbé vált a természetvédelmi őrszolgálat is. Továbbá tavaly megnyílt a látogatók előtt a Bükki Csillagda, a Csárda Természetvédelmi Központ, illetve a Vízi Vándor Természetvédelmi, a Berek Világa és a Pál-völgyi Látogatóközpont is.
Mindezek után számottevően nőtt a nemzeti parkok éves látogatószáma.
A természet megmutatta az idén, hogy mi vár ránk a jövőbenA 2022-es év extrém időjárást hozott az északi féltekét fullasztó nyári hőhullámtól a tömeges éhínséget okozó kelet-afrikai súlyos szárazságon keresztül az Egyesült Államokat hóba és jégbe fagyasztó téli viharig, megmutatva, milyen hatással jár a klímaváltozás. |
Eredményesen működött a Nemzeti Park Termék védjegyrendszer, tovább erősítették a védett természeti területek hálózatát, és folytatódott a Natura 2000 területek fenntartási terveinek előkészítése és jóváhagyása.
Elkészült Magyarország ökoszisztéma-alaptérképe is, illetve a hazai zöldinfrastruktúra-hálózat fejlesztésének módszertani kerete. Tavaly elindult négy új LIFE-projekt, támogatáshoz jutottak a hazai natúrparkok, és megvalósult a 2021–2030 közötti időszakra szóló 3. Biodiverzitás stratégia előkészítése.
A génmegőrzési feladatok terén nőtt az állami szerepvállalás, és Európa egyik legjelentősebb génbankja jött létre – tájékoztatott a sajtóiroda.
Nagy István: kincset érhet a tudatos tervezés az agráriumbanA fejlesztések és az elérhető támogatások együtt teremthetik meg a 21. század magyar mezőgazdaságát. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.