Az MNB a biztonsági tőke három hónapon belüli pótlására alkalmas pénzügyi terv készítését írta elő a Bodrogközi, illetve a Bodrogközi Kertészeti biztosítóegyesületnek. A szükséghelyzetbe került intézményekhez a jegybank – legfeljebb 180 napra – felügyeleti biztosokat is kirendelt.
A MNB 30 napon belül pénzügyi terv elkészítésére kötelezte a karcsai székhelyű Bodrogközi Kertészeti Nonprofit Kölcsönös Növénybiztosító Egyesületet, illetve a Bodrogközi Nonprofit Kölcsönös Növénybiztosító Egyesületet. A kért pénzügyi terveknek olyan intézkedéseket kell tartalmazniuk, amelyek végrehajtásuk esetén alkalmasak arra, hogy a biztosítóegyesületek 3 hónapon belül rendelkezzenek a jogszabály által előírt minimális biztonsági tőkével.
Az MNB emellett felügyeleti biztosokat is kirendelt a két biztosítóegyesülethez.
A felügyeleti biztosi feladatokat törvényi előírás alapján mindkét intézménynél a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. látja el, a jegybank határozatai alapján legfeljebb 180 napig.
Nagy gondban egy kis biztosítóegyesületA Magyar Nemzeti Bank átfogó vizsgálata befejezéséig, de legfeljebb négy hónapra felügyeleti biztost rendelt ki a mezőgazdasági biztosításokat kínáló Magyar Gazdák Kölcsönös Biztosító Egyesületéhez – jelentette be az MNB. A biztos feladata a biztosító működtetése, valamint pénzügyi helyzetének felmérése. Ez az intézkedés is jelzi, hogy a jegybank kiemelten áttekinti az aszálykárokkal kapcsolatos biztosítói kárrendezési gyakorlatokat. |
A MNB intézkedéseinek oka, hogy az elmúlt időszakban a növénybiztosítási tevékenységen belül aszálykárkockázatra is fedezetet nyújtó szerződésekkel is felvértezett
nonprofit egyesületek saját tőkéje kedvezőtlen irányba változott.
Ez hatással lehet az ügyfelekkel és a tagokkal szembeni kárkifizetési kötelezettségek teljesítésére is. Jogszabályi előírás alapján egy kisbiztosítónak mindenkor, a tevékenysége megkezdésétől folyamatosan rendelkeznie kell a biztonsági tőke szintjének megfelelő szavatoló tőkével.
A jelenleg szükséghelyzetben lévő biztosítóegyesületek a jóváhagyandó pénzügyi tervek megvalósítása révén oldhatják meg a felmerült problémákat, gondoskodhatnak a szabályozói tőkekövetelményeknek való folyamatos megfelelésről, jövőjükről. A kirendelt felügyeleti biztosok felmérik az intézmények pénzügyi helyzetét, meghatározzák a pénzügyi nehézségekből fakadó kockázatok csökkentése, megszüntetése érdekében indokolt lépéseket, illetve biztosíthatják a kárrendezési tevékenység szabályszerű folytatását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.