Annak érdekében, hogy Magyarország a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben is képes legyen elkerülni a recessziót a kormány elfogadta a Baross Gábor Tőkeprogramot. Ezzel újabb 600 milliárd forintnyi elérhető tőkét pumpál a gazdaságba – olvasható a Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleményében.
A tárca azt írta, hogy a hitelpiac teljesen elapadt volna az energiaválság és a magas infláció mellett, így mindenképpen szükség volt a kormány beavatkozására, hogy a vállalkozások továbbra is forráshoz juthassanak. A közlemény szerint a vállalatok hitel iránti igényét jól szemlélteti, hogy a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram 700 milliárd forintos kerete gyakorlatilag kevesebb mint 1 hónap alatt kimerült. Emellett az 5 százalékos kamatozású hiteleket kínáló Széchenyi Kártya Program iránt is rendkívül magas az érdeklődés.
A kormány annak érdekében, hogy a hitelezési oldalt követően a vállalkozások számára rendelkezésre álló források tőkeoldalát is megerősítse, a Baross Gábor Tőkeprogram keretében három pilléren keresztül támogatja a gazdaságot.
Ezek az ingatlan- és értékpapíralapok, az új tőkealapok felállítása és a „ráemelési” pillér.
Az új tőkeprogram keretében elsőként a 150 milliárd forint keretösszegű ingatlan- és értékpapíralapok pillér indul meg 2023. március elsejével, amely két alprogramot foglal magában: ingatlanalapok alprogram, értékpapíralapok alprogram. A Baross Gábor Tőkeprogrammal a kormány hozzájárul a beruházási aktivitás növeléséhez, az energiahatékonyság javításához, zöldfejlesztések megvalósításához – olvasható közleményben. A fenntartható és folyamatosan felzárkózó gazdasági teljesítményhez ugyanis meg kell őrizni a beruházások magas szintjét, meg kell őrizni és meg kell erősíteni a gazdaság exportteljesítményét.
A Baross Gábor Tőkeprogrammal együtt a Nemzeti Tőkeholdingon keresztül már mintegy
1600 milliárd forintnyi tőkeforrás érhető el a gazdaság számára.
Összességében a kormány 3600 milliárd forintnyi, azaz a GDP közel 5 százalékának megfelelő finanszírozási forrást biztosít a vállalatok számára a Magyar Fejlesztési Bank és az Eximbank hitel- és tőkeprogramjain, valamint a Széchenyi Kártya programokon keresztül. Mindez érdemben hozzájárul, hogy a magyar GDP növekedése 2023-ban 1,5 százalékkal növekedjen és megalapozza, hogy 2024-ben a gazdaság újra kilőhessen, és 4 százalék feletti növekedést érjen el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.