„Három válsággal küzdve komoly kihívások idejét élik a világ országai és a globális gazdaság: a nemzetközi koronavírus-járvánnyal mint egészségügyi válsággal, az energiaválsággal és az orosz–ukrán háborúval párhuzamosan a földkerekség számos pontján elindult fegyveres konfliktusok okozta válsággal” – jelentette ki Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke. Magyarország sikeres és fenntartható gazdasági felzárkózásához nélkülözhetetlen az innovációs ökoszisztéma elemzése-fejlesztése, valamint a versenyképes, termelékeny vállalati rendszer.
„Újra kell hangolniuk a tevékenységüket és a stratégiájukat a gazdaság szereplőinek – fejtette ki a jegybank alelnöke. – Eközben olyan globális megatrendekkel kell szembenézniük a világ országainak, amelyek egyenként is hatalmas kihívást jelentenek.”
Virág Barnabás a kiadványt bemutató rendezvényen a világgazdaságot hosszú távon meghatározó megatrendek közül kiemelte a demográfiai változásokat, amelyek következtében verseny alakul ki a munkaerőért.
Mint fogalmazott:
A világ tizenöt legnagyobb országa már elérte a demográfiai platót, rövidesen csökkenés következik be a munkaerő-kínálatban, főleg a képzettek vonatkozásában.
Az MNB alelnöke megemlítette továbbá a klímaváltozást, amely egyre erősebb gazdasági következményekkel jár, ahogy a geopolitikai tér átrendeződése és a technológiai forradalom is. A válsághelyzetek és a megatrendek minden gazdaságban a növekedési környezet átalakulását hozzák. Az a feladat, hogy ezekre a legjobb válaszokat alakítsák ki a magyar gazdaság fenntartható növekedésének eléréséhez – húzta alá Virág Barnabás.
„Magyarország sikeres és fenntartható gazdasági felzárkózásához nélkülözhetetlen az innovációs ökoszisztéma elemzése-fejlesztése, a versenyképes, termelékeny vállalati ökoszisztéma kialakítása” – mondta Balatoni András, az MNB közgazdasági előrejelzés és elemzés igazgatóságának vezetője. „Magyarországon mintegy 1100 innovációvezérelt vállalatot azonosítottak, amelyek bár csak a működő magyar vállalatok 0,3 százalékát tették ki, a teljes bruttó export 13 százalékát és a hazai éves GDP-növekmény 22,8 százalékát adták – emelte ki. – Ezek a vállalatok érett (9–12 éves), túlnyomórészt hazai tulajdonban álló cégek.”
Balatoni András ismertette, hogy az innovációk létrejöttében a verseny domináns tényező, a sikeres vállalkozók magas kockázati toleranciával rendelkeznek, ezért formálni kell a fiatal tehetségek gondolkodását.
A finanszírozás kritikus pont az innovációvezérelt cégek körében, speciális, alternatív finanszírozási eszközök segíthetik az egyszerű, rugalmas finanszírozást a vállalkozások korai fázisában.
Az innovációvezérelt ökoszisztéma szíve az öt érdekelt fél – kormányzat, vállalatok, egyetemek, kockázati tőke és vállalkozók – folyamatos és kölcsönös együttműködése. Középtávon kulcsfontosságú az érdekeltek közötti szinergiák fokozása. Fontos olyan platformok kialakítása, ahol a magyar innovációs ökoszisztéma legfontosabb szereplői aktív és folyamatosan bővülő kapcsolatrendszert alakíthatnak ki egymással.
Ezen vállalkozások elindítása jelentős tőkebefektetést igényel a kezdeti fázisban, és az ötleteknek csak egy alacsony részaránya lesz sikeres, ezért a kockázatok viselése és megosztása kulcsfontosságú az élvonalbeli újítások kiteljesedésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.