„Idén májusban az ipari termelés volumene 6,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 4,6 százalékkal mérséklődött. A feldolgozóipari alágak többségében csökkenést mértünk, a legnagyobb súlyú járműgyártásban és a villamosberendezés-gyártásában viszont növekedést. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás a 2023. áprilisinál 1,6 százalékkal nagyobb volt” – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közleményében.
Az ipari export volumene 0,3 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 33 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 14,6, a 15 százalékos súlyú villamosberendezés-gyártásáé 25 százalékkal bővült. Az ipar belföldi értékesítése 18,4, a feldolgozóiparé 11,4 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához képest. Az iparon belül döntő (96 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 5,0, a csekély súlyú bányászaté 33, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 32 százalékkal csökkent.
A legnagyobb súlyú a feldolgozóipari termelés, amelynek a 26 százalékát képviselő járműgyártás 10,5 százalékkal bővült az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjárművek gyártása 10,1, a közúti járművek alkatrészeinek gyártása 11 százalékkal nőtt.
A 12 százalékos feldolgozóipari súlyú villamosberendezés-gyártás 13,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátorok és szárazelemek gyártása 33 százalékkal nagyobb, a villamos motoroké, az áramfejlesztő, -elosztó és -szabályozó készülékeké 5,9 százalékkal kisebb lett.
A feldolgozóipari termelés 9 százalékát adó számítógép-, elektronikai- és optikaitermék-gyártás 6,9 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához képest. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikus fogyasztási cikkek gyártása 7,5, az elektronikai alkatrészek, áramköri kártyák gyártása 9,4 százalékkal csökkent.
A feldolgozóiparból 12 százalékkal részesülő élelmiszer-, ital- és dohánytermékgyártás a hazai és a külpiaci eladások visszaesése következtében 16,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Mindössze két alágazatban nőtt a kibocsátás: a dohánytermékek gyártásában 15,4, a pékáruk, tésztafélék gyártásában 3,1 százalékkal. A legnagyobb (23 százalék) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás és húskészítménygyártás 13,5 százalékkal kisebb lett az előző év azonos hónapjához mérten. A többi nyolc alágazatban 11,1 és 47 százalék közötti mértékben csökkent a termelés, a legkevésbé az – édesség- és készételgyártást is magában foglaló – egyéb élelmiszerek gyártásában, valamint a legcsekélyebb súlyú halfeldolgozás, -tartósításban.
Félgőzzel pöfög a magyar ipar, de az akkugyárak indulása és az infláció csökkenése után új erőre kaphatA következő hónapokban, ha lassan is, de fokozatosan felfuthat az ipar kibocsátása, amely igencsak megszenvedte az elmúlt időszak megpróbáltatásait. Bár idén így is csökkenni fog a volumen, a jövő már határozottan jobban fest: az infláció mérséklésével és az akkugyárak megtelepedésével együtt lendületet vehet, és ez a növekedésen is érződik majd. |
A két közepes súlyú alág közül a gumi-, a műanyag és a nem fém ásványi termékek gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben – 25, a fémalapanyag- és fémfeldolgozási termékek gyártása 15,4 százalékkal esett vissza az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az utóbbin belül a kohászati ágazatban (fémalapanyag gyártása) ennél erőteljesebben csökkent a volumen.
Kéthavi visszaesés után a kisebb súlyt képviselő gyógyszergyártásban 6,7 százalékkal emelkedett a termelés volumene, elsősorban a kivitel növekedésének köszönhetően, miközben a belföldi értékesítés mérséklődött. A vegyi anyagok, termékek gyártása 20 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a szakágazatok döntő többségében jókora visszaesést regisztráltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.