BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökkent az ipari termelés, a járműgyártásban azonban javultak a számok

A legnagyobb súlyú a feldolgozóipari termelés, amelynek a 26 százalékát képviselő járműgyártás bővült az előző év azonos hónapjához mérten.

„Idén májusban az ipari termelés volumene 6,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 4,6 százalékkal mérséklődött. A feldolgozóipari alágak többségében csökkenést mértünk, a legnagyobb súlyú járműgyártásban és a villamosberendezés-gyártásában viszont növekedést. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás a 2023. áprilisinál 1,6 százalékkal nagyobb volt” – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közleményében. 

Esztergom, 2022. október 20. 
Műszerfal beemelése az összeszerelő üzemben az esztergomi Suzuki-gyárban 2022. október 19-én.
MTI/Szigetváry Zsolt
Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

Az ipari export volumene 0,3 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 33 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 14,6, a 15 százalékos súlyú villamosberendezés-gyártásáé 25 százalékkal bővült. Az ipar belföldi értékesítése 18,4, a feldolgozóiparé 11,4 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához képest. Az iparon belül döntő (96 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 5,0, a csekély súlyú bányászaté 33, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 32 százalékkal csökkent.  

A legnagyobb súlyú a feldolgozóipari termelés, amelynek a 26 százalékát képviselő járműgyártás 10,5 százalékkal bővült az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjárművek gyártása 10,1, a közúti járművek alkatrészeinek gyártása 11 százalékkal nőtt. 

A 12 százalékos feldolgozóipari súlyú villamosberendezés-gyártás 13,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátorok és szárazelemek gyártása 33 százalékkal nagyobb, a villamos motoroké, az áramfejlesztő, -elosztó és -szabályozó készülékeké 5,9 százalékkal kisebb lett. 

A feldolgozóipari termelés 9 százalékát adó számítógép-, elektronikai- és optikaitermék-gyártás 6,9 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához képest. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikus fogyasztási cikkek gyártása 7,5, az elektronikai alkatrészek, áramköri kártyák gyártása 9,4 százalékkal csökkent. 

A feldolgozóiparból 12 százalékkal részesülő élelmiszer-, ital- és dohánytermékgyártás a hazai és a külpiaci eladások visszaesése következtében 16,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Mindössze két alágazatban nőtt a kibocsátás: a dohánytermékek gyártásában 15,4, a pékáruk, tésztafélék gyártásában 3,1 százalékkal. A legnagyobb (23 százalék) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás és húskészítménygyártás 13,5 százalékkal kisebb lett az előző év azonos hónapjához mérten. A többi nyolc alágazatban 11,1 és 47 százalék közötti mértékben csökkent a termelés, a legkevésbé az – édesség- és készételgyártást is magában foglaló – egyéb élelmiszerek gyártásában, valamint a legcsekélyebb súlyú halfeldolgozás, -tartósításban. 

Félgőzzel pöfög a magyar ipar, de az akkugyárak indulása és az infláció csökkenése után új erőre kaphat

A következő hónapokban, ha lassan is, de fokozatosan felfuthat az ipar kibocsátása, amely igencsak megszenvedte az elmúlt időszak megpróbáltatásait. Bár idén így is csökkenni fog a volumen, a jövő már határozottan jobban fest: az infláció mérséklésével és az akkugyárak megtelepedésével együtt lendületet vehet, és ez a növekedésen is érződik majd.

A két közepes súlyú alág közül a gumi-, a műanyag és a nem fém ásványi termékek gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben – 25, a fémalapanyag- és fémfeldolgozási termékek gyártása 15,4 százalékkal esett vissza az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az utóbbin belül a kohászati ágazatban (fémalapanyag gyártása) ennél erőteljesebben csökkent a volumen. 

Kéthavi visszaesés után a kisebb súlyt képviselő gyógyszergyártásban 6,7 százalékkal emelkedett a termelés volumene, elsősorban a kivitel növekedésének köszönhetően, miközben a belföldi értékesítés mérséklődött. A vegyi anyagok, termékek gyártása 20 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a szakágazatok döntő többségében jókora visszaesést regisztráltak. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.