BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Különböző tejek, amelyek soha nem láttak tehenet

A növényi tej alatt a rizsből, zabból, szójából, kókuszból, mandulából, borsóból, kölesből, mogyoróból és még sorolhatnánk, mi mindenből készült fehér italokat értjük. Választék tehát van bőven, csak egy a baj, igazából egyik sem tej, és még csak nem is nevezhetnénk annak.

Szinte végtelen a tejszerű növényi italok listája. Mi a közös bennük és miben különböznek? Ami egészen biztos, hogy az 1308/2013-as EU-rendelet szerint a gyártók és forgalmazók csak növényi italnak nevezhetik őket. 

Egyre többen vannak, akik már a reggeli tejeskávét vagy kakaót is növényi italból készítik.
Fotó: Shutterstock

A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) rendszeresen foglalkozik – vizsgálja, teszteli – a szóban forgó termékeket, amelyek eredménye alapján felhívja a figyelmet néhány összetevővel, tápértékkel és egyéb jellemzőkkel kapcsolatos tudományos érdekességre. Ezek az információk segíthetnek eligazodni ebben a már rendkívül változatos termékcsoportban.

A tehéntej és az egészségünk

A tehéntej „egy vagy több egészséges tehén teljes fejéséből nyert, gyakorlatilag kolosztrumtól (előtej: a tej egy fajtája, amit az emlőmirigyek állítanak elő a terhesség késői szakaszában, valamint a szülés utáni néhány órában) mentes tejsavváladék” – magyarázza a TVE elemzése. 

A tehéntejet és származékait világszerte több mint hatmilliárd ember fogyasztja, főként magas biológiai értékű fehérje- és kalciumtartalma miatt.

A tej előnyei mellett mindenképp fontos beszélni arról, hogy előfordulnak olyan rendellenességek, mint a tehéntej-allergia (CMA), amely az emberek körülbelül 0,5–3,5 százalékát érinti, valamint a laktózintolerancia, amelyben a populáció 5–65 százalékban érintett. Ám származástól függően nagy eltérések lehetnek az arányban. A tudatos vásárlók emellett megjegyzik: sok ember egyszerűen csak önszántából dönt a tejmentes diéta mellett, például egyes vegetáriánusok és a vegánok.

Mivel a tej természetes funkciója, hogy táplálja és elősegítse a fiatal emlősök növekedését, minden alapvető tápanyagot és többféle hormont tartalmaz. A tejtermelés fokozása érdekében a teheneket úgy tenyésztették ki, hogy több inzulinszerű növekedési faktort (IGF-I) termeljenek, és mivel a fejés ideje alatt általában újra vemhesek, ezért a progesztinek, ösztrogének és egyéb hormonok koncentrációja magas a tejben.

Mivel a tej természetes funkciója, hogy táplálja és elősegítse a fiatal emlősök növekedését, minden alapvető tápanyagot és többféle hormont tartalmaz.
Fotó: Shutterstock

A tehéntej tehát makro- és mikro-, valamint növekedést segítő tápanyagok összetett kombinációját tartalmazza, amelyek hozzájárulhatnak az egészséges táplálkozáshoz, azonban mindezek a tápanyagok más forrásokból is bejuttathatók a szervezetbe, ahogyan az sok társadalomban megvalósul, ahol hagyományosan alacsony a tejtermékbevitel. A vizsgálatok alapján az elemzés készítői kijelentik: 

Meggyőző tudományos bizonyítékok nincsenek arra vonatkozóan, hogy a tejtermékek fogyasztása összefüggne a testtömeg szabályozásával, illetve a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri vagy más betegségek kockázatának csökkenésével.

„A tejfogyasztás gyermekekre gyakorolt hatásai kevésbé egyértelműek – folytatják a felsorolást a fogyasztóvédelmi anyag készítői –, mivel az ő tápanyagigényük a növekedés miatt nagyobb, és kevesebb tudományos adat áll rendelkezésre a hosszú távú hatásokkal kapcsolatban. A tej segít a növekedésben, ez pedig kockázatokkal és előnyökkel is járhat.”

A legfontosabb tudnivalók a növényi italokról

A növényi italokat, fő összetevőjük típusa alapján, több csoportra oszthatják a tudatos vásárlók. „A különböző típusok tápértékükben eléggé eltérnek egymástól – hívják fel a figyelmet a teszt eredményének összegzői –, mint ahogy a tehéntejtől is.” Ugyanakkor azt is hozzáteszik, hogy diétás igényeinktől függően bármelyik típusnak ki tudjuk használni az előnyeit, vagy el tudjuk kerülni, hátrányai miatt.

A fő összetevők:

  • gabonatejek: rizs, barna rizs, zab, tönköly, kamut
  • álgabonából készült italok: quinoa, hajdina, amaránt, köles
  • hüvelyesekből készült italok: szója, borsó, csicseriborsó
  • magtejek: mandula, dió, mogyoró, kesudió, brazil dió, szezámmag, mák
  • pálmaféléből készült ital: kókusz
  • egyéb: például kender.

Az Okostányér kezdeményezés – amelyet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége és a Magyar Tudományos Akadémia Élelmiszertudományi Tudományos Bizottsága közreműködésével állították össze –, tehát a hivatalos magyar ajánlás szerint, napi fél liter tej vagy ennek megfelelő kalciumtartalmú tejtermék elfogyasztása javasolt. „Viszont az ajánlás azt is megemlíti, hogy a növényi italok tápanyagtartalma jelentősen elmarad a tejétől, amit az étrend összeállításánál figyelembe kell venni” – mutat rá a TVE összeállítása.

Ami feltűnő a csomagoláson, amikor növényi italt veszünk

A tápértékkel kapcsolatos gondok azzal kezdődnek, ha a növényi italokra a tehéntej helyettesítőjeként tekintünk. A vizsgálatokat végző szakértők a tíz legnépszerűbb márka (Alpro, The Bridge Bio, Joya, Happy, dmBIO, enerBIO-Rossmann, Vemondo-Lidl, Natur Aktiv, illetve Bio natura – Aldi, Auchan, Tesco) összesen 52 termékének összetevőit ellenőrizték. 

A tudatos vásárlók óva intenek attól, hogy a növényi italokra a tehéntej helyettesítőjeként gondoljunk.
Fotó: Shutterstock

Az eredmények vegyes képet mutatnak:

  • A gabonatejek szénhidráttartalma, a felhasznált nyersanyagból származó keményítő miatt, magasabb a tehéntejénél, még akkor is, ha nem tartalmaznak hozzáadott cukrot, ám a többi növényi típusnál alacsonyabb ez az érték.
  • A növényi italok zsírtartalma általában sokkal alacsonyabb, és biológiailag teljesen máshogy hasznosul a szervezetben, mint a tehéntejé.
  • A növényi alapú italok átlagos fehérjetartalma a szójaitalokban és a borsóitalokban a legmagasabb. A mandula-, zab-, kókusz- és rizsalapú italok átlagos fehérjetartalma nagyon alacsony.
  • A tehéntejben sokféle vitamin és ásványi anyag jól hasznosuló formában van jelen, közülük kiemelkedő a kalcium.
  • Sok növényi alapú ital értékes élelmi rostforrást biztosít, ennek mennyiségét is érdemes a címkén elolvasni vásárlás előtt.
  • A növényi italoknál nem elhanyagolandó az ökolábnyom kérdése sem. Nem mindegy ugyanis, hogy mennyi vízre van szükség az előállításukhoz, ki kell-e vágni miattuk őserdőket, egyáltalán mekkora területre van szükség a növény termesztéséhez, illetve hogy milyen távolról szállítják az alapanyagot. A kókusz vagy a mandula esetében számottevő hozzáadott szén-dioxid-kibocsátást okoz a szállítás, míg a rizsnek és a mandulának igen magas a vízigénye.
  • Végül, de nem utolsósorban, nem elhanyagolható szempont a termék íze.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.