BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Október közepén indul az agrártámogatások előlegfizetése

A gazdálkodók idén tavasszal nyújthatták be első alkalommal az új rendszerben, az új szabályok alapján meghirdetett támogatási jogcímekre vonatkozó igényeiket.

Az agrártámogatások uniós feltételeinek változása és a piaci nehézségek közepette felértékelődik minden pénzügyi segítség, így az előlegfizetés feltételeinek megteremtése után október 16-án idén is megkezdődik a közvetlen támogatások, valamint egyes vidékfejlesztési intézkedések előlegeinek kifizetése – mondta a szaktárca közleménye szerint Nagy István agrárminiszter.

© Unger Tamás
20210914 VasaljaNagyot drágult a takarmány ára.Fotó: Unger Tamás UT Vas NépeKépen: Csiszár István, a Pinkamenti Agrár Kft. ügyvezetője a tehenészetét mutatja be 20210914 Vasalja
Nagyot drágult a takarmány ára.
Fotó: Unger Tamás UT Vas Népe
Képen: Csiszár István, a Pinkamenti Agrár Kft. ügyvezetője a tehenészetét mutatja be
Fotó: Unger Tamás /  Vas Népe

A tárcavezető kifejtette, a Közös Agrárpolitika uniós reformja számos változást hozott az idei évben, az új előírásoknak történő megfelelés a gazdálkodók részéről alkalmazkodást és adminisztrációs feladatokat jelentett. Az érintettek idén tavasszal nyújthatták be első alkalommal az új rendszerben, az új szabályok alapján meghirdetett támogatási jogcímekre vonatkozó igényeiket. A számos változásra való tekintettel elismerés és köszönet illeti a gazdákat, az őket segítő kamarai falugazdászokat, a szaktanácsadókat és a folyamatban közreműködőket – hangsúlyozta Nagy István.

Az agrárkormányzat tisztában van az előlegfizetés magyar agráriumfinanszírozási gyakorlatában kialakult jelentőségére, hiszen hosszú évek óta segíti az őszi munkák elvégzését. Idén különösen fontos minden olyan eszköz, ami a piaci problémák, magas költségszintek miatti likviditási problémák enyhítéséhez hozzájárulhat. Az előleg- és  részfizetésekhez szükséges pénzügyi források rendelkezésre állnak – közölte a miniszter.

Nagy István tájékoztatása szerint az előlegfizetésben az alaptámogatás mellett a kis- és közepes gazdaságok célzott támogatását biztosító új támogatási formán, az újraelosztó támogatáson is megindulnak az utalások. Az érintettek a következő jogcímeken számíthatnak előlegfizetésre: alaptámogatás, újraelosztó támogatás, termeléshez kötött támogatások (tejhasznú tehén, hízott bika, anyajuh, intenzív gyümölcs, extenzív gyümölcs), valamint az agrár-környezetgazdálkodási és ökológiai gazdálkodást érintő vidékfejlesztési támogatások.

A KAP forrásaiból mintegy 6,6 milliárd eurót tesznek ki az I. pillér agrártámogatásai. 

Az összeg a korábbiakhoz hasonlóan alakul majd, hektáronként 147 euró körül várható a teljes összeg, amelynek most csak az előlegéhez juthatnak majd hozzá a gazdálkodók. Újdonság, hogy az alaptámogatás igényléséhez a gazdálkodóknak meg kellett felelniük a feltételesség előírásrendszerének.

Az alaptámogatás bizonyos birtokméret alatt további összeggel egészül ki. Ezt a támogatási formát csak azok a gazdaságok vehetik igénybe, akiknek a támogatható birtokmérete nem haladja meg az 1200 hektárt. A termelők tíz hektár alatt harmincezer forintos, 150 hektárig pedig körülbelül 15 ezer forintos hektáronkénti pluszforrásra számíthatnak. Az Európai Unió környezetvédelmi és fenntarthatósági törekvéseivel összhangban indul el az agroökológiai program, amelynek keretében a gazdák az egyes alapelemek közül választva tovább növelhetik a nekik járó támogatást, így, ha jól állítják össze az „étlapjukat”, a korábbinál jóval magasabb hektáralapú támogatást tudnak összegyűjteni, mint amennyit az előző ciklus idején kaptak. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.