Hat fő feladatot emelt ki a dunaújvárosi vasmű új honlapján a Dunaferr eszközeinek új tulajdonosa, az angol-indiai Liberty Steel a következő száz napra maga elé tűzött teendők közül.
Ezek a következők:
Persze a fentiek megvalósítását nem száz napba kell beszorítani, hiszen a Liberty nyilván meg sem akarta volna vásárolni a Dunaferrt, ha nem lett volna határozott elképzelése a dunaújvárosi stratégiájáról és arról, hogy milyen szerepet oszt a vasműre a csoporton belül. Most viszont, miután az uniós illetékesek jóváhagyták a Dunaferr eszközeiből létrehozott két társaság felvásárlását, a Liberty kerítésen belülre került, teljesen beleláthat a folyamatokba, elképzelések helyett konkrét terveket fogalmazhat meg. A fő pontok között szereplő coachszemléletű vállalatvezetés mindenképpen jól hangzik, viszont a szintén olvasható észszerűsítés, egyszerűsítés és a szinergiák feltárása a gazdasági előnyök mellett munkahelyek megszüntetését is sejtetheti. Ilyet azonban a Liberty nem írt, nem is utalt rá. Viszont júniusban Sanjeev Gupta, a csoport ügyvezető elnöke közölte, hogy „a Liberty a Dunaferr felszámolásakor a társaság üzletmenetének folytonossága, a foglalkoztatottak biztonsága és a működés stabilizálása érdekében egy sor lépést javasolt. Ennek eredményeképpen a Dunaferr csapata mostanra (júniusra) megkezdte a vállalat üzemszerű működésének és üzleti helyzetének stabilizálását. Ez magában foglalja a 2. számú kohó újraindítását, a kokszolókemencék működtetését, valamint a fenntartható nyersanyagellátás biztosítását.”
A vasmű hosszú távon fenntartható jövőjének biztosításához további intézkedésekre lesz szükség.
„(…) igyekszik biztosítani az üzem stabil működtetését és a munkavállalók foglalkoztatásának biztonságát a Dunaferr esetében is. Célja, hogy a Dunaferr szakképzett és elkötelezett dolgozói a korábbinál biztonságosabb és hatékonyabb működésű üzemben dolgozhassanak majd, tovább építve a Dunaújvárosban generációk óta virágzó kohászati kultúrát.”
Cikkünk írásakor Liberty Dunaújváros nevű cég még nem szerepelt a Cégközlöny online változatában, ahogyan Liberty Steel Hungary sem. Az új név hivatalos megjelenésére vélhetőleg csak néhány napot kell várni. Fontosabb, hogy a száznapos terv megvalósításán felül két nagy horderejű dunaújvárosi változáson dolgozik a Liberty. Az egyik az elektromos ívkemence telepítéséhez szükséges előkészületek folytatása. Ez a munka sem a nulláról indul, azonban magáról a telepítésről még nincs döntés. A másik „az első lépések megtétele a zöldacéltermelés és a fenntartható jövő felé vezető úton”, ami szorosan összefügg az elektromos ívkemence majdani telepítésével, illetve részben azon keresztül a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésével.
Magának a zöldacélnak nincs általánosan elfogadott definíciója, de lényegében kis szén-dioxid- és más károsanyag-kibocsátással járó tevékenységet érteken rajta. Ezt szolgálhatja például a létesítmény zöldhidrogénnel való energiaellátása, jelen esetben pedig az elektroacél-gyártás. Ezzel az eljárással – amelynek az acélhulladék az alapanyaga – a nyersacél tonnájára vetítve 0,4-0,5 tonna szén-dioxid keletkezik, míg a hagyományos technológiával 1,5-2,0 tonna. A Liberty 2030-ra célozta meg a teljes szén-dioxid-mentességet csoportszinten, tehát Dunaújvárosban is. E célból váltana a kínai Cisdi nevű céggel együttműködve a szénalapú acélgyártásról az ívkemencésre (EAF), aminek köszönhetően közel 80 százalékkal csökkenne a vasmű közvetlen szén-dioxid-kibocsátása. Az EAF éves kapacitása 1,2 millió tonna lenne.
A Liberty Dunaújváros egy olyan csoport tagjává válik, amely a világ tizenkét országában mintegy 30 ezer dolgozót foglalkoztat, több mint 200 ipari helyszínen. Kínát leszámítva a világ nyolcadik legnagyobb acélgyártója, évente például 20 millió tonna acél hengerlésére képes. Tavalyi, csoportszintű árbevétele 13 milliárd dollár volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.