Magas patogenitású, azaz nagy megbetegítő képességű madárinfluenza-vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében – derül ki a hivatal szerdai közleményéből.
Egy tiszadobi pecsenyekacsa-tartó telepen keltett gyanút a megemelkedett elhullás és az idegrendszeri tünetek megjelenése, majd a Nébih laboratóriuma a madárinfluenza H5N1 altípusának jelenlétét is igazolta a telepen. A mintegy 51 ezer szárnyast számláló állomány felszámolását a hatóságok már a gyanú alapján elkezdték, és
az érintett gazdaság körül három kilométer sugarú védőkörzetet, valamint tíz kilométer sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzetet is kijelöltek.
A tájékoztatás szerint a betegség megjelenésének okait feltáró járványügyi nyomozás folyamatban van. Mindezzel párhuzamosan Bács-Kiskun vármegyében alacsony patogenitású, H5N2 típusú madárinfluenza megjelenését igazolták a vizsgálatok. A jászszentlászlói telepen tartott tömőludak ugyan tüneteket nem produkáltak, de a vágóhídra szállítást megelőző, kötelező tamponvizsgálat jelezte a fertőzést.
Szemben a madárinfluenza magas patogenitású változatával, az alacsony patogenitású vírus jóval enyhébb intézkedéseket igényel. A fertőzött telep körüli egy kilométer sugarú körben csak hatósági engedéllyel mozgathatóak a baromfik. Az érintett állatok kijelölt vágóhídon levághatók, ha az illetékes vármegyei kormányhivatal megállapítja, hogy a betegség továbbterjedésének kockázata minimális.
A madárinfluenzával kapcsolatos legfrissebb információkról a Nébih tematikus oldalán tudhat meg többet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.