Az elemzők szerint a jövő évben is folytatódhat a jegybanki alapkamat csökkentése. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 75 bázisponttal 10,75 százalékra csökkentette az alapkamatot az idei utolsó kamatdöntő ülésén kedden, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben csökkentette. A döntés nem lepte meg az elemzőket.
Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója jelezte: a jegybank az év utolsó kamatdöntő ülésén is kitartott az előrejelzett 75 bázispontos csökkentési ütem mellett, noha vannak, akik ezt most túlzott szigorként élték meg.
A múlt heti, amerikai kamatvágásokat latolgató Fed-kommentár ugyanis beindította azokat a várakozásokat, hogy a többi fejlett piaci jegybank is belátható időn belül lazíthat. Ennek hatására a magyar határidős kamatjegyzések 6 és 12 hónapos időtávon 45-60 bázisponttal csökkentek. A szigorú hozzáállással a jegybank a hitelességét építi, és az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója szerint ez márciusig így is marad.
Árokszállási Zoltán, az Equilor vezető elemzője úgy vélte:
a vártnál nagyobb mértékben eső infláció segíti a gyors kamatcsökkentési ütem fenntartását.
Novemberben 7,9 százalékos éves inflációt mért a Központi Statisztikai Hivatal, miközben havi bázison nem változtak az árak. Éves összehasonlításban az élelmiszerek átlag alatti, 7,1 százalékos, a szolgáltatások azonban átlag feletti, 12,6 százalékos emelkedést mutattak. Decemberben tovább csökkenhet az infláció üteme, várakozása szerint az év végére megközelítheti a 6 százalékot, így az éves átlagos infláció 17,7 százalék lehet 2023-ban.
Balog-Béki Márta, az MBH Bank Elemzési Centrumának szenior tőkepiaci elemzője elmondta: az MNB friss prognózisában a korábbi 17,6-18,1 százalékos sávról 17,6-17,7 százalékra szűkítette idei inflációs várakozását, míg a jövő évi prognózisa 4-6 százalék helyett 4,0-5,5 százalékról szól, továbbá 2025-ben és 2026-ban egyaránt 2,5–3,5 százalék között alakulhat.
Az idei GDP növekedést mínusz 0,5-0,5 százalék helyett mínusz 0,6 százalék és mínusz 0,4 százalék közé várja, 2024-re 3,0-4,0 százalék helyett 2,5-3,5 százalékos növekedést jeleznek.
Balog-Béki Márta úgy vélte: a jövő évben is folytatódhat a dezinfláció, valamint a hazai gazdaság sérülékenysége is várhatóan tovább javul a külső pozíción keresztül, emellett a forint is érdemi stabilitást mutat, így
az alapkamat csökkentése folytatódhat az eddigi ütemben
a következő hónapokban. A kamatcsökkentési ciklus 2024 első félévének vége felé lassabb ütemre válthat, így a jövő év harmadik negyedévére a várakozásunk szerint 6 százalékra csökkenhet az alapkamat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.