Felemásan alakult a hét közepétől a benzinkutak árazása, a benzin ára változatlan maradt, míg a dízelé emelkedett három forinttal.
A Holtankoljak előrejelzésében azt írta, hogy a múlt héten nyugalom volt az olajpiacon. A Brent típusú olaj ára egész héten a 80 dolláros szint körül mozgott, minimális változásokkal. Hasonlót lehet elmondani a forint árfolyamáról is a dollárral szemben, a portál előrejelzése e két tényezőre támaszkodott, a várakozásaik beigazolódtak.
Ennek megfelelően pénteken a benzin ára tovább csökkent három forinttal, a dízelé változatlan maradt.
Ennek következményeképp az év utolsó hónapja az alábbi átlagárakkal indul:
95-ös benzin – 577 Ft/liter,
gázolaj – 604 Ft/liter.
Legközelebb új információk a magyarországi üzemanyagárak alakulásáról a következő hétfőn, kora délelőtt várhatók. Az akkor közölt árak jövő szerdától lesznek érvényesek a töltőállomásokon.
Írtuk, a takarékos országoknak nem tetszenek az Európai Unió költekezési tervei. Az óra pedig ketyeg, mert Ukrajna csődbe mehet, ha az uniós tagállamok nem jutnak egyezségre a támogatás további folytatásáról. Az Európai Unió tagállamai azt akarják, hogy az Európai Bizottság legalább 20 százalékkal, vagyis mintegy 13 milliárd euróval csökkentse a költségvetés félidős emelésére tett javaslatát. (Egy euró 379,5 forint.) Az EU végrehajtó szerve júniusban kért a fővárosoktól 66 milliárd euró többletforrást a váratlan kiadások fedezésére, azzal érvelve, hogy a blokk pénztárcáját kimerítették a válságok a világjárványtól az ukrajnai háborúig – emlékeztetett a tagállami óhajról beszámoló Politico.
Miközben a Politico szerint Magyarország kivételével valamennyi uniós tagállam egyetért abban, hogy Ukrajnát továbbra is támogatni kell, több főváros kevésbé lelkesedik azért, hogy más célokra többletpénzt adjon Brüsszelnek. Az EU a kiszivárgott hírek szerint alternatív tervet is fontolgat a magyar vétó esetére.
Részben kapcsolódik, recesszióba süllyedt a svéd gazdaság, miután a harmadik negyedévben újból zsugorodott éves szinten. A legfőbb ok a háztartások és a kormányzat fogyasztásának csökkenése. Éves szinten a svéd GDP alakulása még csúnyábban fest. Míg a második negyedévben 0,4, a harmadikban már 1,4 százalékkal zsugorodott az északi ország gazdasága. Az utóbbi 0,2 százalékkal nagyobb visszaesést mutat a gyorsbecsléshez képest.
Ezáltal Svédország gazdasága technikai recesszióba esett a harmadik negyedévben.
A csökkenés főként azért következett be, mert a háztartások visszavették a fogyasztásukat az emelkedő hitelköltségek és az infláció miatt. Kiadásaik 0,6 százalékkal csökkentek éves szinten, míg a kormányzati fogyasztás 0,7 százalékkal esett.
A háztartások fogyasztási kiadásai az ötödik egymást követő negyedévben csökkentek – írta a hivatal közleményében Jessica Engdahl, a statisztikai hivatal osztályvezetője.
Szintén a héten történt, a Riksbank az idei évre 0,7, jövőre pedig 0,2 százalék GDP-csökkenésre számít. Az Európai Bizottság előrejelzése szerint a skandináv ország lesz az egyetlen olyan tagállam, ahol jövőre csökkenhet a kibocsátás, míg a Bloomberg értesülése szerint több elemző is úgy véli, Svédország gazdasága akár két éven át is zsugorodhat.
Szintén a héten történt, megszakadt a forint napok óta tartó erősödése . Miután a hazai deviza hajnalban a 10 napos csúcsot jelentő, 376,4 forintos szintig hajrázott az euróval szemben, hirtelen megfordult a trend, és a közösségi deviza egységéért délután 1 óra körül már újra 378,3 forintot kell adni a bankközi devizapiacon.
A háttérben az óvatosabbá vált nemzetközi piacok állnak, hiszen a dollár meglepően jól állja a sarat az euró ellenében, sőt az euró-dollár 1,1 alá esett, annak ellenére, hogy az amerikai állampapírokból folytatódik a kitárazás, a 10 éves kincstárjegy hozama például 4,3 százalék alá esett. A kereskedők a piaci pletykák szerint a német inflációs és az amerikai GDP-adatok közelgő publikálására tekintettel váltak elővigyázatosabbá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.