Nem zárható ki, hogy a várakozásoknál jobb decemberi inflációs ütem után gyorsít a kamatcsökkentések tempóján a Magyar Nemzeti Bank, de az alapforgatókönyv szerint továbbra is 75 bázispontos kamatvágásra lehet számítani – erről beszélt a Világgazdaság makrogazdasági podcastsorozata, a Bruttó legújabb adásában Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője. A monetáris tanács január 30-án tartja idei első kamatdöntő ülését, ahol várhatóan folytatja a monetáris lazítást, és tovább vágja a 10,75 százalékos alapkamatot.
Az elemző úgy látja, a tavaszi hónapokban is kitarthat a 75 bázispontos kamatvágások mellett a jegybank, majd a nyáron jöhet a lassítás, és a 6-7 százalék körüli alapkamat. Addigra már ráadásul azt is tudni fogjuk, hogy a Fed és az EKB mikor és milyen ütemben kezdi meg a lazítási ciklusát. Tavaly decemberben jelentette be Jerome Powell Fed-elnök a kamatemelések lezárását és a kamatcsökkentések elindítását. Bár az EKB meglehetősen szigorú hangvételt ütött meg, ám jó eséllyel már a tavasszal szintén a lazítás útjára léphet. Sőt.
Mivel az Eurózónában inkább recessziós kockázatok vannak többségben, ezért elképzelhetőnek tartom, hogy az Európai Központi Bank végül hamarabb lép, és nagyobbat, mint a Fed
– mondta Varga Zoltán, hozzátéve, hogy ugyan nem ez az alapforgatókönyv, de például az, hogy „a német gazdaság a recesszió szélén táncol, és benne van, hogy hosszabb recesszióba csúszik bele”, szerinte előrehozhatja a kamatvágásokat.
Az Egyesült Államokban azonban más jellegű problémák vannak, ott a belső fogyasztás és a gazdaság is élénkebb, mint az euróövezetben, emiatt fennáll annak a veszélye, hogy a jegybanki célsáv felett beragad a maginfláció, ami megnehezítené a Fed helyzetét. Mindenesetre most a piaci várakozások úgy néznek ki, hogy a Fed esetében összesen 170 bázispontos, az EKB esetében pedig négy ütemben 150 pontos csökkentés van kilátásban.
A kamatfelár várható mérséklődése pedig az MNB mozgásterét is befolyásolja.
Bár a kormány azt szeretné, hogy minél alacsonyabban legyenek a kamatok a gazdasági növekedés élénkítése érdekében, az Equilor elemzője szerint az MNB figyelme továbbra is a hitelessége megőrzésén és a forint árfolyamának stabilitásán lesz.
Ezzel együtt úgy látja, hogy a jegybanknak még a mostani kamatszintek mellett is megvan a mozgástere, ez inkább majd a nyári-őszi hónapokban lesz érdekes, amikor ténylegesen megkezdi az EKB a kamatcsökkentéseket. A forinttal kapcsolatban gyengülő árfolyammal számol az elemző, amely év végén 390 forint körül alakulhat az euróval szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.