BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Inflációs időkben nem túl gyakran mosolyog a malacpersely

Az elmúlt másfél-két évben, magas inflációs időkben a legtöbb háztartás fogyasztási szokásai átalakultak. Az emberek takarékosabbak lettek, igyekeztek nem sokat költeni, inkább tartalékoltak. Aki már korábban is vezetett családi költségvetést, azonnal szembesült a változásokkal, még az is lehet, hogy vannak, akik éppen a megnövekedett költségek miatt kezdték írni a háztartási kiadásokat, bevételeket. Mindenesetre a családi költségvetést soha nem késő elkezdeni készíteni, akár kockás füzetben, akár Excel-táblázatban.

Már hosszú évek óta kiemelt program hazánkban a pénzügyi kultúra fejlesztése, olyan fiatal kortól, amikortól csak lehet. A Családi Zöld Pénzügyeken belül a fenntartható életmód és a takarékosabb pénzügyek alapja a tudatosság, az oktatás két fontos színtere az iskola és a család. Maga a tudatos és felelős magatartás pedig a háztartási költségvetéssel kezdődik.

Blurred,Background,Of,Home,And,Money
Háztartási költségvetésünk viszonyítási alapot ad, segítségével le tudjuk ellenőrizni, hogy teljesülnek-e a kitűzött pénzügyi céljaink.
Fotó: Shutterstock

„Pénzügyeink sikere 80 százalékban az emberek pénzügyi viselkedésén múlik, megtakarítások képzésével, befektetésekkel, úton a pénzügyi függetlenség felé, és csak 20 százalékban a tudáson”– emeli ki a Magyar Nemzeti Bank a fogyasztóvédelmi jó tanácsai között. A jegybank okfejtése szerint, ha valamit meg tudunk mérni, azon változtatni is tudunk. Háztartási költségvetésünk viszonyítási alapot ad, segítségével le tudjuk ellenőrizni, hogy teljesülnek-e a kitűzött pénzügyi céljaink.

Miből áll a háztartási költségvetés?

A háztartási költségvetés készítésének három szakasza van.

  • Tervezés, azaz a célok meghatározása.
  • Adatgyűjtés.
  • Elemzés, azaz az eredmények kiértékelése.

A tervezés során praktikusan a következő fél vagy egy évet vegyük számba. A legfontosabb, hogy kiszámíthatóak legyenek a pénzügyeink. A kiadások-bevételek tudatos megfogalmazásával nemcsak a kiszámíthatóság növelhető, de utólag ellenőrizhető, át kell-e dolgozni a tervet. Ha a költségvetési terv előre kalkulál a tervezett kiadásokkal, akkor hónapokkal korábban el lehet kezdeni készülni ezekre, folyamatosan félre lehet tenni egy bizonyos összeget, vagyis elkerülhetőek a fizetési nehézségek, sőt, akár egy hitelfelvétel is! Ha a kalkuláció azt mutatja, a következő időszakban több lesz a tervezett kiadás, mint a várható bevétel, akkor újra át kell gondolni, mi fér bele a költségvetésbe. 

Az adatgyűjtés a bevételek és a kiadások folyamatos vezetését jelenti, általuk képet kapunk arról, havonta mekkora összegben és honnan várunk, illetve mekkora összegben és hova adunk ki pénzt, valamint mennyi pénzünk marad, amit szabadon elkölthetünk

– figyelmeztet a jegybank. 

Végül az eredmények értékelése elengedhetetlen lépése a háztartási költségvetés készítésének: a terv sikerességének mérésére szolgál. Ennek segítségével megtudhatjuk, hogy milyen szokásainkon célszerű változtatnunk, milyen kiadásokat kell átgondolnunk.

Mire költünk és mire gyűjtünk?

A „recept” szerint mindenekelőtt mérjük fel, átlagosan mekkora összegre van szüksége a családnak egy hónapban a mindennapi kiadásokra. Ebbe beletartoznak az élelmiszerekre fordított összegek, a háztartás, a rezsi költségei, a közlekedési kiadások, valamint egyéb rendszeres kiadások, mint például a gyermekek menzadíja, az állandó vagy gyakori gyógyszerek költségei.

Close,Up,Young,Couple,Checking,Mortgage,Or,Loan,Agreement,,Financial
Mindenekelőtt mérjük fel, átlagosan mekkora összegre van szüksége a családnak egy hónapban a mindennapi kiadásokra.
Fotó: Shutterstock

Emellett, egyrészt vegyük számba azt is, van-e 6 havi vésztartalékunk? Ez az az összeg, amelyet a munka vagy a munkaképesség elvesztése esetére érdemes őrizünk a bankszámlánkon, vagy egyéb biztonságos, bármikor hozzáférhető helyen. Az MNB azt ajánlja, hogy ez a vésztartalék a család havi megélhetésének legalább hatszorosa legyen! Másrészt számoljunk a meglévő hiteleinkkel! Melyiknek a törlesztését tudjuk előbbre hozni? 

Mindig törekedjünk a legmagasabb kamatozású hitel mielőbbi törlesztésére, szabaduljunk meg ezektől: hitelkártya, személyi kölcsön, folyószámla-hitelkeret, autóhitel.

Ezek után írjuk össze, milyen tervezhető kiadásaink vannak például a következő 1 éven belül? Gondoljunk az iskolakezdésre, utazásra, karácsonyi ajándékokra, konyha kifestésére már az év elején. Ezekre érdemes előre, kisebb összegekben takarékoskodni, év közben így nem okoznak fejfájást. És akkor még nem beszéltünk a váratlan kiadásokról: elromolhat a mosógép, a hűtő vagy akár az autó is. A váratlan kiadásokra képzett biztonsági tartalékra érdemes minimum 1-2 havi jövedelemnek megfelelő összeget elkülöníteni. A hosszabb távú kiadások – például új lakásba költözés – nagyobb ívű takarékoskodást és szervezést igényelnek. 

Personal,Expense,And,Weekly,Budget,,Financial,Concept,:,Seven,Coin
A KSH szerint a családi költségvetés három legjelentősebb kiadási tétele az élelmiszerek költsége (26,1 százalék), a lakásfenntartásra és háztartási energiára fordított kiadások (18,6 százalék), valamint a közlekedés költsége(10,8 százalék)
  Fotó: Shutterstock

Ha feltérképeztük a bevételeinket, és ebből már hónap elején félrerakjuk a fenti céljainkat szolgáló összeget, akkor látni fogjuk, hogy mennyi pénzből tudunk gazdálkodni az adott hónapban. Életmódunk egyszerűsítése és a fenntarthatóság érdekében érdemes ezt inkább élményekre költeni, nem pedig kevésbé szükséges tárgyakra – tanácsolja a jegybank.

Jegyezzük fel a család bevételeit és a kiadásait

Ehhez vegyük elő a bank által küldött részletes bankszámlakivonatot, vagy kérdezzük le a netbankunkban a számlatörténetet, illetve keressük elő a befizetett csekkeket, vásárlási blokkokat. A pénzmozgások nyilvántartásához kapjunk elő egy kockás füzetet, nyissunk egy Excel-táblázatot vagy az okostelefonon egy applikációt. 

  • Bevételek lehetnek: munkabér, vállalkozói jövedelem, nyugdíj, havi cafeteria, gyes/gyed, családi pótlék, év végi bónusz, adó-visszatérítés, megtakarításból származó jövedelem, mellékállásból származó jövedelem, ajándék.
  • A kiadások között: a havi fix kiadások (lakhatás, hiteltörlesztés, rezsi, biztosítások, előfizetések, buszbérlet, iskolával/óvodával/bölcsődével kapcsolatos költségek), a havi változó költségek (élelmiszer, gyógyszerek, sport, üzemanyag, ajándék), váratlan kiadások, költőpénzből megvásárolt tételek (például ruházkodás, tisztítószer, mozi, utazás).

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint a családi költségvetés három legjelentősebb kiadási tétele az élelmiszerek költsége (26,1 százalék), a lakásfenntartásra és háztartási energiára fordított kiadások (18,6 százalék), valamint a közlekedés költsége (10,8 százalék).  E kiadási tételek kapcsán számos olyan pénzügyi megtakarítási lehetőség áll rendelkezésre, amely egyben a háztartás környezetterhelését is csökkenti. 

Végül vonjuk le a következtetéseket

Ha elkészítettük a családi költségvetésünket és legalább 3 hónapja vezetjük, az tükröt tud mutatni pénzügyi magatartásunkról. Gondoljuk át, melyek azok a tételek, amelyekből le tudunk faragni már rövid távon is! Szükséges a kábeltévé-előfizetés vagy a legnagyobb internetcsomag? Sok ment el egy hónapban éttermekben és szórakozóhelyeken? Sokat fogyaszt az autó? Ha azt látjuk, hogy nem tudjuk kigazdálkodni a vésztartalék összegét vagy a nyugdíj-megtakarítást, akkor itt az alkalom új alapokra helyezni a pénzügyeinket. 


 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.