Tavaly novemberében az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 12,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 18,3, az egyéb építményeké 3,5 százalékkal csökkent. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 2,6 százalékkal kisebb volt az októberinél – írja hétfői gyorsjelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2023 novemberében az előző év azonos hónapjához képest:
A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 19,2 százalékkal visszaesett.
A tavalyi esztendő tizenegy hónapjában az előző év azonos időszakához képest az építőipari termelés volumene 5,3 százalékkal csökkent.
Ahogy azt a Világgazdaság korábban megírta, a hazai építőipari vállalkozások tevékenységét tavaly leginkább
Ezek a cégek a szerződésmódosításokra, a nagy áremelkedések előtt kötött szerződések esetében az árkülönbözetek kifizetésére, a megrendelőkre, új szabályokra, olcsóbb finanszírozási lehetőségekre, jellemzően 5 százalék körüli hitelkamatokra vártak egész évben. A többség úgy gondolja, idén 50–80 százalék között lesz a bevétele a 2023-ashoz viszonyítva.
A lapunknak nyilatkozó Zentai Péter üzletember szerint az ingatlanalapokba elhelyezett vagyont átstrukturálták, pontosabban kivonták belőlük a pénzt. Úgy véli, hogy több mint 400-500 milliárd forint vándorolt át más szektorokba, és ezt a hiányzó összeget vissza kell csalogatni.
Január elsején emelkedtek az útdíjak, új szakaszok kerültek be a tehergépjárművek fizetős rendszerébe, és nőtt a gázolaj jövedéki adója Magyarországon. Mindez nem hagyja érintetlenül az építőanyagárakat, amelyek a szállítás növekvő költsége miatt 2 százalékkal drágulnak, ezenkívül az infláció hatásával is számolni kell – vetítette előre Juhász Attila, az Új Ház Építőanyag Nagykereskedelmi Zrt. és az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége építőanyag-kereskedelmi tagozatának elnöke.
Juhász arra is felhívta a figyelmet, hogy ez a 2 százalékos termékár-emelkedés addicionális hatásként értelmezendő, azaz hozzáadódik az építőanyagárak 2024-ben várható természetes emelkedéséhez.
Ez a kereskedők szerint leginkább egy inflációkövető áremelkedés lehet, melynek zöme már az első negyedévben megvalósulhat, lévén egyre több szállító jelzi kereskedelmi partnerei felé 5–10 százalékos áremelési szándékát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.