Drasztikusan visszaesett tavaly a támogatott hitelek kihelyezése a lakossági piacon – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
A jegybank statisztikái szerint 2023 első tizenegy hónapjában
összesen 343,8 milliárd forintnyi olyan hitelszerződést kötöttek a hazai pénzügyi szolgáltatók, amelyhez valamilyen állami támogatás kapcsolódott: ez majdnem 60 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi volumentől.
A látványos visszaesésben a lakáshiteleknek jutott a nagyobb szerep: ezeknél mindössze 113 milliárd forintnyi tartozott a támogatott kategóriába, ami nagyjából a negyedét tette ki az egy évvel korábbinak. A babaváró kölcsönnél valamivel jobb volt a helyzet, ám itt is nagyjából 40 százalékos visszaesést mutatnak az MNB adatai, valamivel 230 milliárd forint feletti szerződéses összeg mellett. Mindez azt jelenti, hogy a támogatott lakossági hiteleknél a teljes piacénál is jóval erősebb mértékű a visszaesés, hiszen az összes lakáscélú és fogyasztásihitel-szerződésnél „csak” 34 százalékos zsugorodást mutatnak éves alapon a jegybanki statisztikák.
A szerződéses összeg látványos visszaesése ellenére a támogatott hitelek még mindig jelentős, 24,2 százalékos szeletet hasítottak ki a teljes lakossági finanszírozási piacból, ám súlyuk érthető módon erősen csökkent, hiszen 2022 első tizenegy hónapjában még közel 39 százalékot tett ki.
A támogatott hitelek piacának zsugorodása persze egyáltalán nem meglepő: ennek egyrészt az az oka, hogy 2023-ra több kedvezményes lakáshitel-konstrukció is eltűnt a palettáról – így például a kedvező energetikai besorolású új lakások finanszírozásához igényelhető zöldhitel, amely 2021 végén és 2022 első felében önmagában is több százmilliárdos lökést adott a piacnak. A másik ok, hogy a babaváró hitel iránt az elmúlt két évben fokozatosan csökkent a kereslet, ami részben a piac telítődésével is magyarázható.
A kilátások már némileg biztatóbbak a támogatott hiteleknél. A reáljövedelmek emelkedése, a kedvezőbbre forduló gazdasági helyzet általában is használhat a lakossági hitelek iránti keresletnek, amit az új támogatott konstrukciók megjelenése tovább erősíthet. Az utóbbiak közül a legfontosabb a CSOK Plusz, amely – három gyermek vállalása esetén – akár 50 millió forintnyi kedvezményes hitelt is jelenthet a lakást vásárló vagy építkező családoknak. A kamat az új konstrukciónál legfeljebb 3 százalék lehet, de a pénzügyi szolgáltatók ennél akár lejjebb is mehetnek – és az eddigi tapasztalatok szerint ezt többen meg is tették. A CSOK Plusznál fontos kikötés azonban, hogy az igénylők csak olyan fiatal házaspárok lehetnek, akik még terveznek gyermeket vállalni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.