A múlt évben is stabil teljesítményt nyújtottunk, a K&H Bank adózás utáni nyeresége elérte a 108 milliárd forintot, amely 60 százalékos bővülés az egy évvel korábbihoz képest – közölte Guy Libot, a K&H Csoport vezérigazgatója a pénzügyi szolgáltató tavalyi eredményeit bemutató hétfői sajtótájékoztatón. A K&H eredményét ugyanakkor – tette hozzá – jelentősen befolyásolta a különféle kormányzati intézkedések – extraprofitadó, kamatstop, egyéb banki adók – 56 milliárd forintos negatív hatása.
A K&H Biztosító adózott nyeresége jelentősen visszaesett tavaly – 1,1 milliárd forintot tett ki –, amely nagyobb részben az extraprofitadó hatásának tulajdonítható.
Az eredményeket a vezérigazgató szerint a növekvő ügyfélkör és a hitelállomány bővülése táplálta elsősorban. Ami az utóbbit illeti, a teljes hitelállomány éves szinten 10 százalékkal, 2829 milliárd forintra emelkedett, az új vállalati és lakossági hitelek volumene pedig 2023-ban elérte a 630 milliárd forintot. A lakossági hitelkereslet jelentősen bővült az év második felében, de sikeres volt a bank a vállalati finanszírozásban is.
Az ügyfélszám Guy Libot tájékoztatása szerint 2023-ban elérte a 962 ezret, ami 5 százalékos bővülés az egy évvel korábbihoz képest. Ezen belül a rendszeres jövedelemátutalással rendelkező ügyfelek száma 589 ezer a K&H-nál, amely 7 százalékos bővülés éves szinten. A bővülő ügyfélkör és a javuló hitelezés miatt a bevételek 12,6 százalékkal emelkedtek. Ezzel párhuzamosan a költségek 14,5 százalékkal nőttek, amelyhez egyaránt hozzájárult a már említett extra terhek és az infláció hatása is.
Gombás Attila, a K&H Csoport pénzügyi vezetője közölte: a vállalati hitelezés dinamikusan, 13 százalékkal bővült éves szinten, ami jelentős részben azzal magyarázható, hogy a K&H aktívan részt vesz az állami támogatás mellett futó finanszírozási programokban. A lakossági hitelállomány 4 százalékkal nőtt éves alapon, miközben az új folyósítások volumene 33 százalékkal visszaesett. A második fél év viszont már 71 százalékos fellendülést hozott az új lakossági kihelyezéseknél, miközben az újonnan folyósított lakáshitelek volumene 2023-ban elérte a 123 milliárd forintot. A megtakarítási oldalon a befektetési alapok dominálták a tavalyi évet, a kezelt vagyon eddig soha nem látott szintre, 1349 milliárd forintra nőtt az év végére.
A K&H Biztosítónál a nem életbiztosítási terület díjbevétele 16 százalékkal emelkedett éves szinten, elérve a 68 milliárd forintot – mondta el Nick Vincke vezérigazgató. Az életbiztosítási üzletág szintén erős, 17 százalékos díjbevétel-emelkedést ért el, biztosítva a piaci átlagot jóval meghaladó bővülést. Az utóbbihoz elsősorban a rendszeres befizetésű unit-linked (befektetési egységhez vagy indexhez kötött) konstrukciók, a nyugdíjbiztosítások, illetve az egyszeri díjas unit-linked termékcsalád járult hozzá leginkább.
Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a tavaly bemutatott, Kate nevű – mesterséges intelligencián alapuló – digitális pénzügyi asszisztenst
az ügyfeleknek már több mint 65 százaléka használja.
A K&H – tette hozzá – már több mint 700 ezer digitálisan aktív ügyféllel rendelkezik, miközben az új lakossági számlák hozzávetőleg 55 százalékát már online nyitják az ügyfelek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.