BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
European,Union,Flags,In,Brussels

A mesterséges intelligenciát felügyelő hivatalt hozott létre az EU

Mesterséges intelligenciát felügyelő hivatalt hozott létre az Európai Unió. A 140 fős hatóság feladata, hogy szabályozza az MI alkalmazását az új, átfogó európai uniós rendelet keretében. Például tilos az olyan rendszerek használata, amelyek egy ember faji származására, vallására vagy szexuális irányultságára próbálnak következtetni.

A hivatal munkatársai technológiai szakértők, jogászok és közgazdászok, akik kulcsszerepet fognak játszani a mesterséges intelligenciáról szóló rendelet végrehajtásában, különösen az általános célú mesteségesintelligencia- (MI) modellek tekintetében. 

mesterséges
Mesterséges intelligenciát felügyelő hivatalt hozott létre az EU / Fotó: Shutterstock

További feladata lesz, hogy előmozdítsa a megbízható mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatást és innovációt.

A mesterséges intelligenciát felügyelő hivatal célja, hogy lehetővé tegye az MI jövőbeli fejlesztését, felhasználását, valamint az olyan módon történő alkalmazását, amely elősegíti a társadalmi és gazdasági előnyöket és az innovációt, miközben mérsékli a kockázatokat

– áll a bizottság sajtóközleményében.

A 140 fős hivatalt az Európai Bizottságon belül hozták létre. 

A hivatal a mesterséges intelligencia területén egy innovatív európai ökoszisztémát fog előmozdítani, amely versenyképes és az uniós szabályokat és értékeket tiszteletben tartja

– nyilatkozott Thierry Breton belső piacért felelős uniós biztos.
Az Európai Unió nemrégiben fogadta el a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabályt. Az új rendelet a kockázati tényezők alapján kategorizálja az MI különböző típusait.  

Csak számos követelmény és kötelezettség teljesítése esetén juthatnak be az uniós piacra a nagy kockázatú MI-rendszerek.

Vannak olyan MI-rendszerek, amelyek használata tilos lesz az általuk képviselt kockázat miatt. Ilyen például az úgynevezett kognitív magatartási manipuláció és a társadalmiprofil-alkotás. 

Tiltja továbbá az olyan rendszerek használatát, amelyek biometrikus adatokból következtetnek egy ember faji származására, vallására vagy szexuális irányultságára.

A mesterséges intelligenciáról szóló rendelet megsértése esetén kiszabható bírságokat a jogsértő vállalat előző pénzügyi évi globális árbevételének százalékában vagy egy előre meghatározott összegben határozták meg, attól függően, hogy melyik a magasabb. A kis- és közepes vállalatokra és az induló innovatív vállalkozásokra arányos mértékű közigazgatási bírságokat szabhatnak ki. A mesterséges intelligenciáról szóló jogszabálynak 2024. július végéig kell hatályba lépnie.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.