A hosszabb kamatperiódusok felé mozdultak el a lakáshitelt felvevő ügyfelek az év elején – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
A jegybanki statisztikák szerint ugyan a tíz évnél hosszabb kamatperiódusú (vagyis végig fix kamatozású) konstrukciók részesedése nagyjából 3 százalékponttal, 33,3 százalékra csökkent 2023 első két hónapjához képest, ám eközben a tíz évig fix kamatú hiteleké 32,5-ről 40,2 százalékra ugrott. Ez azt jelenti, hogy az idei első két hónapban megkötött új lakáshitel-szerződések közel háromnegyedét tízéves vagy annál is hosszabb kamatfixálás mellett kötötték.
Eközben az ötéves kamatperiódusú kölcsönök súlya drasztikusan visszaesett az új szerződéseknél, a tavaly január–februári 30,2 százalékról az idei első két hónapra 18,3 százalékra olvadt. A változó kamatozású vagy egyéves kamatperiódusú hiteleknél viszont igen nagy ugrást mért tavalyhoz képest az MNB: miközben egy év alatt a részesedésük az 1 százalékot sem érte el, most 8 százalék fölé emelkedett.
A hosszabb kamatperiódusú kölcsönök térnyerése várhatóan az idén is folytatódik, részben annak köszönhetően, hogy az új támogatott lakáshitelek (CSOK Plusz, Otthonfelújítási hitel) is ebbe a kategóriába tartoznak majd. Ráadásul a lakáshitelek kamatai az önkéntes kamatplafon bevezetése nyomán érezhető mértékben csökkentek, így vélhetően kevesebb ügyfél lesz, aki a kölcsöne gyors átárazódására épít majd.
A lakáshitelek piacán egyébként óriási ugrást hozott az év első két hónapja, amihez persze kellett a lakossági hitelpiac tavalyi összezuhanása is.
Az MNB adatai szerint januárban összesen 167,2 milliárd forint értékben kötöttek új lakáshitel-szerződéseket a pénzügyi szolgáltatók, amely jóval több mint a duplája volt az egy évvel korábbi 73,9 milliárdnak.
A szerződések száma pedig a másfélszeresére ugrott éves összevetésben, és megközelítette a 11,5 ezret.
Az első két hónapban látható élénkülés folytatása viszont nagyon ráférne a lakáshitelpiacra: az MNB adatai szerint a februárig számolt egy év alatt mindössze 2,7 százalékkal emelkedett a pénzügyi szolgáltatóknál nyilvántartott állomány, így éppen meghaladta az 5060 milliárd forintot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.