Olcsón vásárolni pillanatnyi öröm – egyes számú közhely a pénzügyi tanácsok között –, de ha a termék silány, akkor hosszú távon sokat kell költeni a cseréjére. A szakértők azt tanácsolják, koncentráljunk a minőségre, inkább költsünk többet, ha tartósan jó termékre vágyunk. Érdemes követni a minőségi áruk használt piacát vagy a szezonvégi leértékeléseket – írja a Huffpost cikke.
Jó, ha részletes költségvetést készítünk, hogy nyomon követhessük pénzügyi céljainkat, de ha túlszabályozzuk a gazdálkodásunkat, az kiégéshez vezet a profik szerint. Az sem tartható, ha egyik napról a másikra meg akarjuk változtatni a pénzügyi szokásainkat, mert nem fogjuk tudni betartani. A szakértők azt javasolják, apró változtatásokkal kezdjük, egy-egy dolgot alakítsunk át a költési és megtakarítási szokásainkban, majd ha ezek rutinná váltak, lehet újabbakat bevezetni. A költségvetésben legyen helye az olyan kiadásoknak is, mint a vacsora családdal vagy barátokkal, ne ezeket húzzuk le rögtön, csökkentsünk máshol, nem ezek a legjobb spórolási trükkök.
A mai világban nagyon könnyű úgy pénzt költeni, hogy eszünkbe se jut, hogy éppen folyik el a pénz valahol. Ha túl könnyen vásárolunk a webshopokban, az súlyos költekezéshez vezet. A szakértők azt tanácsolják: lassítsuk le magunkat, hogy a pénzköltés tudatosabb döntés legyen. Ehhez nagyon hasznos az old school bevásárlólista. Írjuk össze az igényeinket, majd vásárlás előtt nézzük át, valóban kell-e az a holmi, tényleg szükség van rá?
Előfizetések esetén könnyű elfelejtkezni az „automatikus megújítás” beállításról. A profik rendszeresen átnézik és megtisztogatják az előfizetéseiket, és lemondják azt, amelyik már nem használják. Néha a legegyszerűbb megtakarítási ötletek sokkal többet hoznak, mint gondolnánk.
A profik szerint automatizálni kell az összes megtakarítást, mert ha elkezdünk gondolkodni rajta, hogy másra is költhetnénk azt a pénzt, akkor abból már baj lesz. Állítsuk be a rendszeres utalások közé a megtakarításra, a nyugdíjra, nyaralásra, egészségügyi ellátásra szánt összeget, hogy azzal már ne számoljunk, ne is férhessünk hozzá, csak majd akkor, amikor valóban szükség lesz rá.
A tolvajok gyakran kis összegekkel tesztelik a bankkártyákat, nem feltétlenül viszik el az összes rajta lévő pénzt. A kis összegeket hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni, ha ezt elmulasztjuk, abból nagyobb baj lehet. Ha olyan összeget látunk a számlánkon, ami nem ismerős, azonnal jelentsük a bank ügyfélszolgálatán.
Egyes pénzügyi tanácsadók azt javasolják, a hosszú távú befektetés mellett legyen középtávú befektetésünk is. A középtávú célok között szerepelhet egyebek között lakásvásárlás, tandíj, vállalkozás indítása. Arra törekedjünk, hogy a portfóliónkat a konkrét célokhoz és időhorizonthoz igazítsuk, mert ezzel időt és pénzt takarítunk meg – hívják a figyelmet a szakértők.
A pénzügyeink kezelése nagyon személyes, az értékeinken és életkörülményeinken alapulnak a döntéseink, így nincsenek mindenki számára egyformán érvényes szabályok. Meg kell érteni, mindenki számára mások a prioritások, magunkat kell a legjobban ismernünk ahhoz, hogy jól gazdálkodjunk a saját pénzünkkel. Térképezzük fel, mi igazán fontos számunkra, milyen típusú otthont szeretnénk, milyen hobbik tesznek boldoggá, majd azt is, hogyan tudjuk ehhez megkeresni a szükséges pénzt, milyen típusú befektetéseket hajtsunk végre. Rugalmasan kell reagálni a napi történésekre, változtathatunk a saját pénzügyi szabályainkon, ha a környezet is markánsan változik. A legjobb dolog, amit beépíthetünk a pénzügyi terveinkbe, az a rugalmasság – összegezték a szakértők a kevésbé közismert megtakarítási ötletek listáját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.