Dacára annak, hogy a szakértők is tavasz végétől már a bérdinamika határozott, erőteljes lassulására számítottak az idei évi béremelések kifutása után, ennek egyelőre nyoma sincs a béradatokban: májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 652 ezer, míg a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset pedig 448 700 forint volt. Ezzel a bruttó átlagkereset 14,8, míg a nettó átlagkereset 14,6 százalékkal növekedett, ami egyértelműen gyorsulást jelent áprilishoz képest. Idén eddig egyedül az év első hónapjában láttunk hasonlóan magas számokat.
Az átlagfizetés persze fontos mutatószám, ami összehasonlítás alapját képezi, főleg ha különböző országokkal vetjük össze a magyarországi bérhelyzetet, ám önmagában még nem árul el sokat az egyes gazdasági ágazatokban zajló folyamatokról. Épp ezért szektorok szerinti bontásban is érdemes mögé nézni a bérdinamikának.
A KSH adatai szerint ugyanis már három szektorban is átlépte az egy millió forintot a bruttó átlagfizetés Magyarországon: az energiaiparban 1 millió 333 ezer, a pénzügyi szolgáltatások területén, tehát bankszektorban 1 millió 138 ezer, míg az információ-kommunikáció ágazatban 1 millió 23 ezer forint az adózás előtti kereset.
Általában ez utóbbi kettő területen haladja meg az 1 millió forintot a bruttó átlagfizetés, az energiaipar sajátos helyzetét tükrözheti a májusi adat, amit magyarázhat, hogy vélhetően – szemben a többi szektorral – ilyenkor történik a béren kívüli juttatások kifizetése.
Ez azonban nem azt jelenti, hogy ezekben a szektorokban lenne a legnagyobb a bérnövekedési ütem, ugyanis továbbra is a tanárok éve eleje óta tart bérrendezése viszi a prímet, az oktatási ágazatban májusban is 27, 6 százalékkal nőttek a bruttó bérek. Hasonlóan erőteljes bérkiáramlás figyelhető meg:
Ugyanakkor is jól látszik hogy a magyar fizetések között a regionális differenciálódáshoz hasonlóan jókora szórás van, a másik végletet a vendéglátóipar és a mezőgazdaság jelenti,
előbbiben 417 ezer, utóbbiban 491 ezer forint a bruttó átlagkereset.
Mivel a vendéglátóiparban vannak a legrosszabb fizetések rendre, az ott dolgozókon is segíthet a kormány, pontosabban Orbán Viktor ötlete, amely arról szól, hogy a borravalót adómentessé tennék.
A májusi adatból az is kiderült, hogy a KSH által számontartott 19 nemzetgazdasági ágból 17-ben már félmillió fölött van a bruttó átlagbér.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.