Az ipari termelői árak júniusban átlagosan 2,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, míg havi szinten 1,5 százalékkal nőttek – közölte szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ez azt is jelenti, hogy véget ért az ipari termelői árak 10 hónapja tartó csökkenése éves alapon.
Éves szinten a belföldi értékesítési árak 0,2 százalékkal csökkentek, miközben az exportértékesítési árak 4,2 százalékkal nőttek. Az előző hónaphoz képest mind a belföldi, mind az exportértékesítés árai emelkedtek, az előbbiek 1,2, az utóbbiak 1,7 százalékkal.
A KSH friss jelentéséből az is kiderül, hogy a belföldi értékesítési árak 0,2 százalékos éves szintű visszaesése a 38,6 százalékos súlyt képviselő energiaipar árainak 6,5 százalékos csökkenésének köszönhető, hiszen
a 60,0 százalékot képviselő feldolgozóiparban 2,9 százalékos drágulás volt tapasztalható.
Az élelmiszeripar értékesítési árai 2,7 százalékot mérséklődtek.
Belföldön az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 1,4 százalékkal csökkentek, a beruházási javakat gyártókban 5,6, a fogyasztási cikkeket gyártókban 0,6 százalékkal emelkedtek az árak.
Az exportértékesítési árak növekedéséhez az is hozzájárult, hogy ott a feldolgozóipar súlya nagyobb, mint a belföldi értékesítés terén (82,9 százalék), és a drágulás üteme 5,6 százalékos volt éves szinten. Az exportban 16,7 százalékos súlyú energiaipar árai 5,8 százalékkal estek tavaly júniushoz képest.
Az idei első fél évben a belföldi értékesítés árai 4,6, az exportértékesítéséi 1,0 százalékkal mérséklődtek, így az ipari termelői árak összességében 2,3 százalékkal voltak alacsonyabbak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.