Noha a kereslet visszaesett, tovább nőtt az ingatlanok ára tavaly az egyetemi városokban, több helyen akár már az egyetemi évek alatt megtérülhet az ingatlanbefektetés az MBH Index alapján végzett elemzés szerint.
A vidéki városok közül továbbra is Miskolc a legolcsóbb, de az eddig legdrágább Veszprémet Debrecen és Gödöllő is megelőzte.
A lakások ára országosan az MBH Lakásárindex szerint:
Ezzel szemben 2024 már sokkal élénkebb első fél évet hozott a lakáspiacon, a kereslet növekedett, ami az árakra is hatással volt.
Folytatódott a lakásárak mellett a bérleti díjak emelkedése is: 2024 júliusában országosan 10,2 százalékkal, Budapesten 9,3 százalékkal kellett többet fizetni a bérleményekért, mint egy évvel korábban a KSH és az Ingatlan.com közös lakbérindexe szerint.
Budapesten nagyon eltérő árakkal találkozhattak az egyetemista gyereküknek lakást keresők, az MBH Jelzálogbank elemzése szerint
A vizsgált vidéki egyetemi városok többségében 600 és 700 ezer forint között mozgott 2023-ban a lakások négyzetméterára.
Az elmúlt öt évben a vidéki egyetemi városokban megduplázódtak az árak, vagy nagyon közel álltak a megkétszereződéshez. A legnagyobb, 134 százalékos drágulás Szegedet jellemezte, míg a legkisebb mértékű változás Gödöllőn volt megfigyelhető, de itt is 94 százalékos volt az emelkedés.
Az MBH Index elemzői megvizsgálták azt is, hogy az egyetemre készülő diákok családjának a kollégiumi elhelyezés híján bérléssel vagy esetleg vásárlással könnyebb megoldani a lakhatást. A két megoldás közötti választás alapvetően befektetési döntés lehet, amelyben számos más tényező mellett szerepet játszhat a lakásárak és a bérleti díjak alakulása is.
A fedezeti időtávok – vagyis az a minimum idő, amelyet az adott lakásban el kell tölteni ahhoz, hogy a vásárlás és bérlés költsége megegyezzen, illetve amelynél tovább tartva a lakást megérheti a vásárlás mellett dönteni – ugyan csökkentek 2023-hoz viszonyítva, de 2024-ben is elég magasan állnak az egyetemi 3–5 éves időtávhoz képest.
Jelentősen rövidebbek lehetnek a fedezeti időtávok viszont akkor, ha a megvásárolt lakás legalább egy szobáját kiadják.
Ebben az esetben a fedezeti időtávok a vidéki egyetemi helyszíneken Szeged kivételével nem érték el az öt évet, míg Budapesten 3,9 és 12,7 év között mozogtak az MBH Index szerint.
Továbbra is dilemmát okozhat a vásárlás és bérlés közötti választás. „Azt látjuk, hogy a fiatalok is egyre tudatosabbak a pénzügyeiket illetően, ehhez pedig az is hozzátartozik, hogy már korán elkezdenek a lakásvásárláson gondolkodni, és nyitottan állnak a hitelfelvételhez is” – mondta Soós Csaba, az MBH Bank lakossági üzletfejlesztési ügyvezetője.
Évek óta augusztusban és szeptemberben keresnek a legtöbben bérelhető házat, lakást, amelynek egyik fő mozgatórugója, hogy hamarosan megkezdődik a felsőoktatási tanév. Bérlőnek és bérbeadónak egyaránt fontos tisztában lennie a hosszú távú lakáskiadás legfőbb szabályaival. Erre figyeljen, ha kiadja a lakását!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.