A Magyarországon foglalkoztatottak létszáma 39 ezer fővel nőtt 2024 augusztusában az előző év azonos időszakához képest. Ez azt jelenti, hogy a nyár utolsó hónapjában 4 millió 748 ezer fős volt a foglalkoztatottság hazánkban. Emellett a munkanélküliek száma 210 ezerre nőtt a nyolcadik hónapban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék.
A 2024. június–augusztusi időszakban
a foglalkoztatottak átlagos létszáma a 15–74 évesek körében 31 ezerrel 4 millió 752 ezer főre nőtt.
A férfi foglalkoztatottak száma kismértékben, 2 millió 502 ezer főre csökkent, a nőké 43 ezerrel 2 millió 250 ezer főre nőtt.
A hazai elsődleges munkaerőpiacon 4 millió 586 ezren dolgoztak, 43 ezerrel többen, mint egy évvel korábban. Miközben a külföldön dolgozók létszáma érdemben nem változott, 108 ezer fő volt, a közfoglalkoztatottaké 10 ezerrel 58 ezer főre csökkent.
A 15–64 évesek körében a foglalkoztatási arány 0,4 százalékponttal 75,2 százalékra bővült. A ráta a férfiak esetében kismértékben csökkent, 78,9 százalékra, a nőknél 1,3 százalékponttal 71,4 százalékra emelkedett.
A 2024. június–augusztusi időszakban a 15–74 éves munkanélküliek száma az előző évhez képest 12 ezerrel, 211 ezerre, a munkanélküliségi ráta pedig 0,2 százalékponttal 4,3 százalékra nőtt.
A férfiak esetében a munkanélküliek száma 112 ezer volt, munkanélküliségi rátájuk 0,3 százalékponttal 4,3 százalékra emelkedett. A nőknél a munkanélküliek száma 100 ezer főt tett ki, 4,2 százalékos munkanélküliségi rátájuk lényegében megegyezett az egy évvel korábbival.
A munkakeresés átlagos időtartama 9,8 hónap volt, az összes munkanélküli 40 százaléka három hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adminisztratív adatai szerint a nyilvántartott álláskeresők létszáma 2024. augusztus végén az egy évvel korábbihoz képest 1,7 százalékkal, 225 ezer főre csökkent.
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár kiemelte, az elmúlt hónapok adatai egyértelműen bizonyítják a munkaerőpiaci aktivitást növelő programok sikerét. Egyre több olyan ember lép be a munkaerőpiacra, aki korábban inaktív volt, és ezek az emberek gyorsan el is tudnak helyezkedni köszönhetően a célzott intézkedéseknek és támogatási programoknak. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a kormányzat kiemelt célja 2010 óta az, hogy mindenkinek legyen lehetősége dolgozni, aki akar és képes rá. Ez a célkitűzés töretlenül érvényesül, hiszen 2010-hez képest ma már majdnem egymillióval többen dolgoznak Magyarországon, és az átlagos magyar munkavállaló fizetése több mint háromszorosára nőtt. A kormány célja, hogy növelje a munkaerőpiaci aktivitást, valamint tovább fokozza a bérek növekedési ütemét, különösen a minimálbér tekintetében, ezáltal kiemelten támogatva az alacsonyabb jövedelműeket.
A munkaadók és a munkavállalók közti tárgyalások jelenlegi is zajlanak, a kormány támogatja, hogy a minimálbér 2027-re elérje a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát.
Egyre több nemzetgazdasági ágban lépi át a félmillió forintot a nettó átlagbér Magyarországon. Tavaly júniusban még csak három, idén már öt ilyen szektor is volt. Ráadásul ez a szám tovább bővülhet, a KSH szerint ugyanis egy év alatt közel 100 ezer forinttal nőtt a pedagógusok fizetése, tehát az oktatás is a legjobban kereső szakmák között lehet hamarosan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.