Az elmúlt időszakban egyértelműen a politika fókuszába került a nemzetgazdasági növekedés feltételeinek a megteremtése. Ez már csak azért is fogós kérdés, mert a magyar gazdaság talpra állását rég nem látott rossz nemzetközi környezetben kellene elérni.
A külső tényezőkre adott választ Orbán Viktor a múlt héten hirdette meg egy nagyszabású konferencián. A magyar válasz a gazdasági semlegesség, amelynek lényege, hogy egy blokkosodó világban Magyarország fenntartsa és kiszélesítse a kereskedelmi kapcsolatait.
Ennek az elérése jelenti a lehetőséget arra, hogy a magyar gazdasági növekedés stabil lábakon álljon. Azonban legalább ennyire fontos célkitűzés a belső piac, a magyar fogyasztás felpörgetése. Ezt a kormányzat konkrét lépésekkel kívánja elérni, amelyek közül még nem mindegyik ismert, de több elem koncepciója is már nyilvánosságot kapott. Ebben a cikkben azt foglaljuk össze, mit lehet tudni jelenleg a gazdaságélénkítő csomagról.
Először is érdemes leszögezni, hogy Magyarország már most is az Európai Unió első feléhez tartozik a gazdaság növekedésének üteme alapján, de ez azonban igen csekély, 1 százalék körüli és ennél jóval vaskosabb mérték kívánatos. A kitűzött cél, hogy a magyar gazdaság növekedési ütemét a 3 és 5 százalék között sávba kell emelni akkor is, ha ez Európában egyébként senkinek sem sikerül.
A magyar kormány éppen kihelyezett kormányülést tart Geszten, a Tisza-kastélyban. A kétnapos tanácskozáson a miniszterek az őszi feladattervről és a gazdasági semlegesség programjáról tárgyalnak. De ezen felül a főbb napirendet is közölték, amely kellően árulkodik arról, mire koncentrál most a kabinet.
A miniszterelnök hétfőn a parlamentben is az új gazdaságpolitikához kapcsolódó akcióterv részeként említette
Ezek lesznek az új gazdaságpolitika első lépései, amelyek lendületet adnak a gazdasági növekedésnek. Az is kiderült, hogy az új eszközöket egymás után vetik be a következő hónapokban és években. „Nem valamiféle szocialista időket idéző reformcsomagra vagy nagy ugrásra van szükség, inkább egymást követő és egymásra épülő iparpolitikai, vállalkozásfejlesztési, pénzügyi akciótervekre” – fogalmazott.
Kezdjük a lista végéről.
Az látszik, hogy az átlagnyugdíj összege 2010-től a két és félszeresére emelkedett úgy, hogy ebben nincs benne például a 13. havi nyugdíj sem. Már pedig Orbán Viktor éppen azt jelentette be, hogy állandósítják a nyugdíjasok egyik legnagyobb jóléti juttatását a jövő évi költségvetésben. Az intézkedés nemcsak az idősek anyagi biztonságát szolgálja, hanem a gazdasági növekedés lendületét is fenntartja. A 13. havi nyugdíjat 2025 februárjában már ötödik alkalommal kapják meg az aktív munkától visszavonultak.
Ezen kívül a nyugdíjemelés sem áll meg. A tavalyi 18,5 százalék és az idei 6 százalék után a 2025-ös költségvetésben is biztosítják a januári emeléshez szükséges forrásokat, amelynek mértéke az éves várható inflációval megegyezően 3,2 százalék körül alakulhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.