BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Urán után kutat a Wild Horse Ajkán

Megállapodást kötött az ausztrál Eurash a Bakonyi Erőmű Zrt.-vel – tette közzé a cég tegnap. A szerződés értelmében a Wild Horse (WH) Energy és leányvállalata, a Sparton Resources uránérc után kutatna a szénerőmű ajkai telephelyén felhalmozott közel 20 millió tonna salakban. A Wild Horse közleménye szerint azt egyelőre nem lehet pontosan megmondani, hogy a salak milyen koncentrátumban tartalmaz uránt, illetve más ásványi anyagokat és fémeket, az ehhez szükséges geológiai és technikai vizsgálatok elvégzésére a Eurashnak kizárólagos joga van. A felmérés magában foglalná a mintavételt és az adatok elemzését is, ez nagyjából három-hat hónapot vesz igénybe.

Az ehhez kapcsolódó munkákat az amerikai Lyntek Inc. ásványfeldolgozó és -kutató cég műszaki vezetésével végzik, amely már harminc hasonló projektben vett részt tíz különböző országban, és piacvezetőnek számít az adott szegmensben. A feltárás és a vizsgálatok költsége csekély, ráadásul a munka szinte azonnal megkezdhető. Sikeres kutatás esetén várhatóan 2008 első hat hónapjában döntenek a termelés megindításáról és a kereskedelmi forgalmazásról. A salakból kinyert uránt az ausztrál cég az Európai Unióban tervezi értékesíteni. Mint Barabás András, a Wild Horse Energy Hungary Kft. ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta, az értékesítés a legoptimistább becslések szerint 2-2,5 év múlva indulhat, mivel a feldolgozáshoz külön üzemet kell építeni és be kell szerezni a szükséges környezetvédelmi engedélyeket is.

A Wild Horse nem ismeretlen szereplő a magyar uránpiacon, 2006 januárja óta van jelen: ekkor alakult első itteni cége Hercules Energy Kft. néven. Másik vállalatuknak, a Wild Horse Resources Kft.-nek a megalapítására azért volt szükség, mert a bányatörvény szerint egy cég maximum nyolc kutatási blokkra kaphat engedélyt, és a WH Energy ezt már kimerítette. A vállalkozás a Mecsekben Pécs, Bátaszék és Dinnyeberk körzetében kutat urán után. A komoly bányanyitási szándék mögött az érc világpiaci ára áll, amely az utóbbi két-három évben meghatszorozódott, és szakértők szerint ez a tendencia folytatódik a jövőben is. Az ausztrál cég reményei szerint az általuk alkalmazott technológia – az ún. in situ lea-ching – ismét költséghatékonnyá teheti az uránbányászatot. Az eljárás lényege, hogy folyadékot pumpálnak a föld alá, amely a mélyben kiold bizonyos ásványokat, majd egy másik csövön kiszivattyúzzák a talajból további feldolgozásra. Előnyt jelent továbbá, hogy csupán minimális mértékben szennyezi a környezetet, ezért a közelben mezőgazdasági tevékenység is folytatható.

A magyar projektekkel kapcsolatban Barabás Andrástól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy Bátaszék és Dinnyeberk közelében ez év őszétől megkezdődhet a fúrásos kutatás, míg a mecseki helyszínen a korábbi kutatási adatok feldolgozása folyik, ez nagyjából év végéig tarthat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.