Fegyverneki Sándor főépítész hangsúlyozta: fontos volna a fogyasztók figyelmét felhívni arra, hogy amikor életük legértékesebb vagyontárgyát, a lakást megvásárolják, járjanak el a legnagyobb gondossággal, hívjanak szakembert, kérjenek garanciákat. ű
Kathy Attila, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) főosztályvezetője elmondta: számos panasz érkezik hozzájuk kivitelezési problémák miatt, a hatóság beavatkozási lehetősége azonban csekély, mivel magánjogi szerződésekről van szó.
Sokszor csak a hosszadalmas bírósági eljárás segíthet, ha a kivitelező nem hajlandó eleget tennni a szavatossági követelményeknek. A főosztályvezető szerint jó volna, ha az ilyen ügyeket peren kívül, rövidebb eljárással meg lehetne oldani. Az építőanyag-kereskedelemben alapvető problémák vannak, a közelmúltban például a parketták vizsgálata 79 százalékban kifogással zárult - mondta Kathy Attila. A fő hiányosságok között említette, hogy gyakran hiányzik a megfelelőségi nyilatkozat, a beépítési útmutató.
A jótállási szabályokat a kereskedők nagy része nem ismeri vagy nem akarja ismerni. Az NFH korábbi tapasztalatai alapján úgy vélekedett, a problémákat leginkább az információk hiánya okozza; felhívta a figyelmet a szerződések alapos áttanulmányozásának fontosságára. Figyelmeztetett arra is: nyugta és vállalkozói szerződés hiányában a bíróságra is fölösleges menni. A Magyar Lakásépítők Országos Szövetségének (MALOSZ) elnöke, Varjasné Székely Éva szerint célszerű volna összehangolni az építőipari szolgáltatásokra és termékekre vonatkozó jogszabályokat. A legnagyobb gondot az okozza, hogy a lakásokra vonatkozó hároméves jótállás a tartós fogyasztási cikkekre nem vonatkozik, utóbbiak jótállása 1 év, 10 ezer forint felett. A MALOSZ elnöke szerint a vásárlók felelőtlenségére való hivatkozás helyett (megveszik a rossz és környezetszennyező termékeket) meg kell követelni a termékfelelősséget.
A Lakásszövetkezetek és Társasházak Szövetségének képviselője szerint változtatni kell azon a gyakorlaton, hogy a fővállalkozó lebontja több - akár tíz - alvállalkozóra a garanciát, s így évekig elhúzódnak a perek. A Magyar Építőanyagipari Szövetség képviselője hangsúlyozta: a gyártóknak is elemi érdekük, hogy a piacot megtisztítsák a kontároktól.
Az Ipartestületek Országos Szövetségének képviselője javasolta: csak az kapjon engedélyt, aki megfelelő szakmai végzettséggel rendelkezik, s mielőtt valaki kiváltja a vállalkozói igazolványt, kötelezően vegyen részt felkészülési tanfolyamon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.