Magyarország – Ausztria, Hollandia, Németország és Franciaország után – az ötödik legnagyobb befektető Horvátországban, ahova 1995 óta egymilliárd eurót meghaladó tőke érkezett magyar cégektől. A horvát jegybank adatai alapján a több mint egymilliárd eurós tőkében jelentős részt képvisel a Molnak az INA olajtársaságbeli részesedése és az OTP piaci jelenléte.
Tavaly – tudtuk meg az ITD Hungarynél – 173,2 millió euró értékű magyar beruházás valósult meg a szomszédos országban – legalábbis a helyi statisztikai adatok szerint, s ezzel az összes magyar befektetés értéke meghaladja az 1,1 milliárd eurót. (Ennél valamivel kevesebbet mutatnak a hivatalos magyar statisztikai adatok.) Elsősorban a kereskedelmi, idegenforgalmi és szolgáltatási ágazatokban történtek eddig befektetések. Tavaly egyébként két jelentős magyar invesztíció volt: a Mol megvásárolta a Tifon benzinkúthálózatát, illetve az OTP Leasing a Z Plus Leasing céget.
Pontos adatai a nagykövetségnek nincsenek arról, hogy hány magyar tulajdonú cég telepedett meg Horvátországban, de mintegy húsz társasággal a külképviseletnek rendszeres a kapcsolata – ezt már Závoczky Péter, a zágrábi magyar nagykövetség külgazdasági szakdiplomatája közölte az MTI-vel. Ebbe a körbe tartozik a Fornetti, a mintegy 150 embert foglalkoztató, kartonpapírgyárat üzemeltető Dunapack, de például CNC-gépek szervizelésével vagy italautomaták üzemeltetésével foglalkozó vállalkozások is kapcsolatot tartanak a követséggel – számolt be.
Ami pedig a közeli jövő lehetőségeit illeti, az ITD szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy Horvátországban a klasszikus privatizációs időszak a végéhez közeledik. A nagyobb közszolgáltatók magánosítása – az energiaelosztó vállalatok kivételével – lassan befejeződik, de a horvát kormány a privatizáción túl számos országos, illetve helyi adókedvezménnyel, ipari parkok létrehozásával ösztönzi a zöldmezős beruházásokat.
Az ingatlanvásárlások – mint a befektetések egyik speciális formája – az elmúlt évek kedvezőtlen tapasztalatai alapján nagy körültekintést igényelnek – hívják fel a figyelmet az ügynökség szakértői. Az ügyletek többsége azt mutatja, a horvát ingatlanbejegyzési eljárás és jogszabályi környezet ellentmondásai miatt a bejegyzések éveken át elhúzódnak, s ez megakadályozza, hogy a horvát hatóságok a megvásárolt ingatlanra kiadják az építési vagy felújítási munkákra szóló engedélyt.
A horvát tőke magyarországi akvizíciói nem jelentősek, a korábbi években az Agrokor mintegy 14 millió euróért vásárolta meg a fonyódi ásványvíz-palackozót, illetve a Baldauf fagylaltgyárat. A Magma cég két játék- és sportboltot létesített.
A horvát központi bank statisztikája szerint 2007-ben 323 millió euró értékű horvát tőke érkezett Magyarországra, ez azonban csak pénzügyi tranzakciót takar – vélik az ITD szakértői. NVZs
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.