Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) igazgatója a petícióátadást követő sajtótájékoztatón elmondta: köszönettel vették a kétmilliárd forintos kérést, amely elegendő összegű kompenzáció lenne a feldolgozóüzemeknek ahhoz, hogy a termelők által követelt 30 forintos kilogrammonkénti árat kifizethessék az ipari almáért. Megjegyezte: a támogatás megadására lehetősége van a kormánynak, tavaly például 4 milliárd forintos támogatást adott a kabinet a cukorrépa felvásárlásához, éppen az osztrák érdekeltségű Agrana-Juice Magyarország Kft.-nek, amelynek két szabolcsi üzemét tartják most blokád alatt az almatermelők. Budai Gyula megerősítette: szombaton Vásárosnaményban nagygyűlést tartanak a gazdák, amelyre várják Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztert, akitől konkrét megoldási javaslatot remélnek az almacsata megoldására.
A Magosz tisztségviselője hozzáfűzte: "amennyiben a tárca sem közöl konkrétumokat, megkezdik a záhony-csapi magyar-ukrán határállomás blokád alá vételének szervezését". Budai Gyula a tájékoztatón jelen lévő szabolcsi gazdaköri vezetők helyeslése közben keményen bírálta a minisztériumot azért, mert az öt napja tartó blokád ellenére nem történt semmilyen intézkedés. "Felháborító, hogy a termelők képviselőinek kellett Lengyelországban egyeztetniük az ott is feszítő gondként jelentkező almafelvásárlási ügyben, s ugyancsak ők próbáltak kapcsolatot teremteni az Agrana cég osztrák tulajdonosával is, de hát akkor miért van a minisztérium?" - fogalmazott a Magosz igazgatója.
A gazdaköri vezetők felháborítónak nevezték a Gazdasági Versenyhivatal álláspontját is, miszerint "a magyar és a lengyel termelők együttműködése felveti a kartellgyanút". Budai Gyula kiemelte: "a hivatal inkább a meggyfelvásárlásnál tapasztalt kartellgyanút vizsgálta volna ki tisztességesen, hiszen csak annyit tett az ügyben, hogy levélben megkérdezte a felvásárlókat, kartelleztek-e". Hangsúlyozta: egyértelmű, hogy ez történt, hiszen úgynevezett plafonár volt az országban, 60 forinttól többért egyetlen felvásárló sem vette meg a meggyet. Jakab Ferenc, a szabolcsi gazdaköri szervezet megyei elnöke hozzáfűzte: ha történt volna időben intézkedés, akkor nem maradt volna a fán kétmilliárd forint értékű meggy.
Félő, hogy most az alma is hasonló sorsra jut - tette hozzá. A megyei önkormányzat elnökének átadott petíciójukban az almatermelők azt kérték Seszták Oszkártól, hogy hívja össze a helyhatóság rendkívüli ülését, a testület vitassa meg a kialakult helyzetet, és "éljen felterjesztéssel az ügy megoldásához a Magyar Köztársaság miniszterelnökéhez".
A demonstrálók pénteken Anarcson 100 fölötti járművel, míg Vásárosnaményban 100 traktorral, illetve 200 teher- és személyautóval tartották blokád alatt az Agrana-Juice léüzemeit. Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter elfogadta a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei almatermesztők meghívását, így az agrártárca vezetője szombaton délután jelen lesz a vásárosnaményi gazda-nagygyűlésen - mondta Dékány András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szóvivője az MTI-nek. A megyei közgyűlés mezőgazdasági bizottságának indítványára reagálva hozzátette, hogy Gráf József az almaügy megoldása érdekében minden, a megoldást segítő, előremutató javaslatot hajlandó megvitatni az érintettekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.