A tőzsdék az elmúlt pár napban ismét lefelé indultak, a Dow Jones pedig hat éves mélypontra süllyedt szerdán. A legfrissebb jelentések és előrejelzések meglehetősen negatív képet festettek a jövőről és előrevetítették a defláció érkezését – írja a New York Times.
Az amerikai munkaügyi tárca jelentése szerint a fogyasztói árak rekord mélységbe süllyedtek októberben, miközben az újonnan épülő lakások száma is megdöntötte ötven éves negatív rekordját. A fogyasztói árindex pedig hatvanegy éve nem esett ekkorát egy hónap alatt.
Míg a fogyasztók örömmel fogadják az árcsökkentéseket, a defláció "a közgazdászok rémálma", olyan jelenség, amely a japán gazdaság kilencvenes években bekövetkezett lassulásáért is okolható. Az elemzők elsősorban attól tartanak, hogy az alacsony árak semlegesítik a Fed kamatcsökkentési politikájának hatását, így a kormányzatnak más eszköz után kell néznie a gazdaság felélénkítése érdekében.
"Függetlenül attól, hogy mit gondoltam a defláció veszélyeiről öt hónappal ezelőtt, most úgy vélem, a veszély jelentősen megnőtt" – közölte a Fed alelnöke, Donald L. Kohn, aki hozzátette: ha szükséges, a jegybank szerepét betöltő Fed kellően agresszív lépéseket tesz a túlzott árcsökkenés ellen.
A lap által megkérdezett szakértők szerint az árcsökkenések súlyos következményekkel járhatnak: azok az üzletek, amelyek a vevők megszerzése érdekében lejjebb engedik áraikat, kénytelenek lesznek leépítéseket végrehajtani. A bevételek csökkenése miatt pedig a hitelezőket sem tudják majd kifizetni.
A helyzet érdekessége, hogy júliusban a közgazdászok egy része még az inflációtól tartott. Azóta óriásit csökkent a jelentős tételek, például a nyersolaj ára, az inflációs félelmet pedig felváltotta a deflációtól való rettegés, nem csak az Egyesült Államokban, hanem Európa-szerte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.