BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az amerikai kormányzat ismét nyomást gyakorol - Az IMF távol tartja magát az USA és Kína vitájától

Az amerikai kormányzat ismét nyomást gyakorol a Nemzetközi Valutaalapra, hogy lépjen fel a kínai kormánnyal szemben, elérendő valutájának felértékelését vagy szabadabb lebegtetését.

Az IMF azonban ez alkalommal igyekszik távol tartani magát Washington és Peking vitájától. A leendő amerikai pénzügyminiszter durván nekiment a kínai kormánynak, amikor azzal vádolta, hogy manipulálja a jüan árfolyamát. Tim Geithner kijelentette, hogy az új amerikai adminisztráció minden diplomáciai eszközt igénybe kíván venni, hogy Pekinget a valutáris politikájának megváltoztatására késztesse.

A kijelentést washingtoni politikai körökben úgy értékelik, hogy az új kormányzat az adott kérdésben „vonalat húzott homokban”. A kényszerítéshez az egyik csatorna nyilván az IMF lenne, e törekvés sikere azonban fölöttébb kétségesnek látszik, mert az intézmény igazgatótanácsa nem hajlandó napirendre tűzni az ügyet.

A kérdés legutóbb 2006-ban szerepelt a megvitatásra szánt témák listáján, azóta a valutaalap gondosan kerüli az ügyet. Az intézmény várható magatartását illetően a Financial Times idézi a Cornell Egyetem tanárát, aki korábban a valutalapnál a kínai ügyekben illetékes osztályt vezette.

A szakember – Eswar Prasad – úgy vélekedett, hogy a kínai valuta árfolyama valóban el van térítve az egyensúlyi szinttől, hozzátette azonban, hogy ezt nem lehet Peking részéről olyan, szándékos manipulálásnak minősíteni, amellyel kereskedelmi előnyökre szeretne szert tenni. A kérdésben az IMF által tanúsított távolságtartást az intézmény egyik korábbi, vezető közgazdásza – Raghuram Rajan – is indokoltnak tartja. Mint emlékeztetett, a valutaalap korábban rendre kudarcot vallott, amikor kísérletet tett Kína meggyőzésére, mert Pekingnek nincs szüksége az intézménytől hitelekre, ezért minden szentencia akár falra hányt borsó lehetne.

Ezt látszik alátámasztani, hogy a kínai központi bank helyettes kormányzója élesen elutasította Washington legújabb követeléseit az árfolyamrendszer korrekciójára, és a törekvést burkolt protekcionista törekvésnek minősítette. A válság miatt egyébként továbbra sem romlanak Kína valutatartalék-pozíciói, mert az export ugyan megtört, ezzel egyidejűleg azonban a bevitel aránytalanul nagy mértékben csökkent. Az irányzatban döntő szerepe van annak, hogy a helyi ipar sikereket ért el az importcikkek helyettesítésében.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.