A felszólalók egyetértettek, a válság hatására a helyzet tovább romolhat, és a hazánkban aggasztó méreteket öltő korrupció tovább terebélyesedhet. A TI által évente közzétett úgynevezett „korrupcióérzékelési index” Magyarországon évek óta 5 pont körül alakul azon a skálán, ahol a nulla a jelentős, a tíz pedig a csekély mértékű fertőzöttséget tükrözi.
Aggodalomra ad okot, hogy miközben hazánk mérőszáma tavaly romlott az előző évekhez képest, a térségbeli országok fokozatosan javítanak a helyezésükön – fogalmazott Alexa Noémi, a TI ügyvezető igazgatója.
Több nemzetközi vállalat vezetője arra panaszkodott: Magyarországon jelentősen torzul a piaci verseny azáltal, hogy számos vállalkozás kikerüli az adóterheket – minimálbéren jelenti be a munkavállalókat, vagy egyáltalán nem fizet közterheket. Nem meglepő, hogy mind több vállalat – köztük sok magyar is – „lábbal szavaz” e körülmények ellen, vagyis áttelepül a környező államokba.
Általános vélekedés volt az is, a jogszabályok szigorításával önmagában nem orvosolható a helyzet, hiszen aki akar, úgyis talál kiskaput. A korrupció mögött valójában az elkeserítő közmorál húzódik meg, ugyanakkor tény, hogy Magyarországon sokan úgy érzik: befizetett adójuk „eltűnik”, nem hasznosul megfelelő módon, miközben az adóterhelés minden összehasonlításban igen magasnak nevezhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.