A szervezet miniszterei egyes tagországok kitermelésének mérséklésére, pontosabban a rájuk kiszabott kvóták betartására, a túltermelés beszüntetésére szólították fel. A szakértők azt valószínűsítik, hogy az OPEC főként Szaúd-Arábia kezdeményezésére ennél tovább nem megy el a három hónapja most először rendezett tanácskozásán, azon nem dönt a termelés további visszafogásáról.
Igaz Algéria olajipari minisztere szombaton kettős feladatra szólított fel: a kvóták betartására és emellett a további kitermelés csökkentésre is. Ugyanakkor az értekezlet előtt inkább az körvonalazódik, hogy az OPEC el akarja kerülni, hogy egy esetleges további termelésvisszafogás visszaüssön, és tovább rontsa a globális konjunkturális kilátásokat, egyben az olajpiaci helyzetet is. A kvóták betartásának nem lennének ilyen hátrányos következményei - mondják a szakértők.
Az OPEC legutóbbi szeptemberben határozott a kitermelés napi 4,2 millió hordóval történő visszafogásáról. A kvóták által érintett 11 tagország azonban a napi 25 millió hordós összkvótánál napi 800 ezer hordóval többet hoz a felszínre. Az elemzők szerint, amennyiben a tagországok fegyelmezettebbek lennének, és néhány százezer hordóval kevesebbet termelnének ki, az is elegendő lenne az olajárak mérsékelt emelkedésére, olyan fokú drágulásra, ami nem keltene sokkhullámot a világgazdaságban.
Pénteken az északi-tengeri Brent könnyűolaj hordónkénti ára 16 centtel (0,35 százalékkal) 44,93 dollárra gyengült. A nyugati féltekén irányadó WTI olajfajta ára 78 centtel (1,66 százalékkal) 46,25 dollárra hanyatlott. Az árak jelenleg a nyárom elért árak mintegy harmada körül mozognak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.