A La Libre Belgique című napilap beszámolója szerint a kérdésben hosszas viták után a húsvéti szünetben állapodtak meg az érintett belga szaktárcák vezetői. Belgium két nagy régiója, Vallónia és Flandria vezetői már korábban jelezték, hogy nem kívánják meghosszabbítani a korlátozást.
Ugyanakkor a Brüsszel fővárosi régió – melynek jelenleg relatív magas munkanélküliséggel kell számolnia – továbbra is csak előzetes munkaerőpiaci vizsgálat után, engedély birtokában járult volna hozzá a kelet-európai munkavállalók foglalkoztatásához, ám végül a másik két régió álláspontja kerekedett felül – tudósít az EUvonal.
Ha Belgium fent kívánta volna tartani a korlátozásokat további 2 évre, a Bizottság nagy valószínűséggel akkor sem engedélyezte volna, hiszen Belgium – ellentétben a korlátozások további fenntartását már kérelmező Németországgal és Ausztriával– közvetlenül nem határos egy 2004-ben csatlakozott tagállammal sem, így a belga munkaerőpiac „veszélyeztetettsége” kevésbé lenne védhető érv Brüsszel szemében.
A Bizottság korábban jelezte, a gazdasági válság munkaerőpiaci kedvezőtlen hatásai önmagában nem elegendők a korlátozások fenntartására, és a 2010-es elnökségére készülő Belgiumra sem vetett volna túl jó fényt, ha közvetlen érintettség hiányában továbbra is ragaszkodik a korlátozásokhoz.
Amennyiben Belgium feloldja a korlátozásokat, és Dánia is így tesz (mely szinte biztosra vehető), úgy az unió 27 tagállama közül már csak a „németajkú” országok, Németország és Ausztria tarthatnak fent korlátozásokat a keleti (köztük a magyar) munkavállalókkal szemben. E két országnak még 2011 május 1-jéig van lehetősége korlátozni a 2004-ben csatlakozott tagállamok állampolgárainak munkavállalását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.