BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyarországra is ferde szemmel néz az Obama-kormány

Tizenkét ország, köztük Kína, Oroszország és Kanada kapott helyet az Egyesült Államok kormánya által elfogadott ún. Priority Watch List összeállításon.

A listán azon országok szerepelnek, amelyek súlyos hiányosságokat mutatnak a szerzői jogvédelem, és az ezzel összefüggő jogérvényesítés területén - írja a hamisitasellen.hu.

A kiemelt megfigyelési listán való szereplés hátrányosan érintheti az adott országok kereskedelmi kapcsolatait, csökkentheti a befektetők beruházási kedvét, és amennyiben valamely ügy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elé kerül, gazdasági szankciókkal is járhat.

A problémás országokat tartalmazó Watch List összeállítása is jelzés értékű. Azon országok kapnak rajta helyet, amelyek esetében az Egyesült Államok nem találja kielégítőnek a szellemi tulajdonvédelem érdekében tett tevékenységüket. Ezen a listán idén 33 ország szerepel, köztük Bolívia, Brazília, Egyiptom, Törökország, Szaúd-Arábia, Vietnám, Malajzia, Csehország, Görögország, Olaszország, Spanyolország, Finnország, Norvégia és Magyarország.

Az év elején közzétett, a 2009-es évre tett javaslat 13 olyan országot jelölt meg, amelyek az USTR szakértői szerint súlyos hiányosságokat mutatnak a szerzői jogvédelem területén, és amelyek véleményük szerint a legnagyobb fenyegetést jelentik az Egyesült Államok védelme alá tartozó alkotókra, művészekre és vállalkozásokra nézve. A végleges listán ezek közül 12 ország kapott helyet: Kína, Oroszország, Kanada, Algéria, Indonézia, Venezuela, Thaiföld, Pakisztán, Izrael, India, Chile és Argentína.

A film-, szoftver- és zenekalózkodás, valamint az egyéb jogvédett termékek hamisításának rendkívüli aránya miatt Kína és Oroszország évek óta szerepel a kiemelt megfigyelési listán. Ron Kirk, az USA kereskedelmi képviselője Kínával kapcsolatban kiemelte, hogy rendkívül aggasztó, hogy a gazdasági krízis miatt, a munkahelyek védelmére hivatkozva az ország sokkal engedékenyebben viselkedik a jogsértőkkel szemben, mint korábban.

 Idén először került a kiemelten megfigyelt státuszú államok közé Kanada. Az Obama-kormány indoklása szerint az USA északi szomszédja nem mutat megfelelő mértékű tudatosságot a szerzői jogvédelem területén. A kormány álláspontja szerint komoly jogvédelmi reformokra lenne szükség az országban, ezért a megfelelő jogszabályi keretek kidolgozását és a hatóságok - elsősorban a határőrök - hatékonyabb fellépését sürgetik.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.