BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Július 27-re várható a kisebbségi kormány

A bolgár államfő, Georgi Parvanov várhatóan csütörtökön ad kormányalakítási megbízást a legutóbbi országos választásokon győztes Bojko Boriszov, korábbi szófiai polgármester részére.

A – GERB-rövidítés alatt ismert, 2006-ban alapított – pártja élén a politikus valószínűleg kisebbségi kabinetet tud csak összehozni, ezért rá lesz utalva néhány, csekélyebb létszámú frakció külső támogatására.

A 240 tagú bolgár parlamentben Boriszov elsősorban az „Ataka” nevű radikális-nacionalista csoport 21 képviselőjének támogatását szeretné elnyerni, emellett keresi az együttműködést a „Törvény, Rend és Igazságosság” nevű frakció 10 képviselőjével. Konkrét receptekről a győztes párt és vezetője nem tárgyalt, leendő kormánytagok neve sem vált ismertté, a GERB egyik vezetője szerint eddig csak elveket és prioritásokat próbáltak megfogalmazni.

A leendő kormány tevékenységét mindenesetre alaposan megnehezítik a vele szemben megfogalmazott óriási várakozások: a GDP zsugorodik, a külső egyensúly megrendült, a lakossági fogyasztás csökken, a választók türelmetlenek. A pangásból ugyan ki tudnák segíteni az ország gazdaságát az EU-fejlesztési segélyei, ezekből azonban egy 350 millió eurós hányadot Brüsszel visszatartott a korábbi, szocialista kormánytól, mert nem látta jelét, hogy úrrá tudna lenni a korrupción.

Az új formáció nevében azonban máris nagytakarítást ígért a GERB parlamenti csoportjának vezetője: Cvetan Cvetanov kijelentette, kíméletlenül kiírtják a szervezett bűnözést, az összes, korrupcióba keveredett személyt megbüntetik vagy menesztik, a jövőben a törvényszegést még a megkísérlésének fázisában meg fogják hiúsítani, hogy helyre lehessen állítani az EU és a többi tagállam bizalmát Bulgária iránt.

Az új kabinet előtt álló feladatot érzékeltetendő az ottani UniCredit-érdekeltéség jelentést tett közzé, amely szerint a GDP az idén várhatóan 6 százalékkal zsugorodik, amiben a külföldi befektetések visszaesése ugyanúgy szerepet játszik, mint a lakosság zsugorodó fogyasztása. A GDP-hez viszonyított folyó fizetési mérleg hiány – a tavalyi 24 százalék után – az idén még mindig eléri a 8 százalékot. Mivel a recesszió erodálja az adóbevételeket, ezért a GDP-arányos költségvetési hiány az idén 2,5 százalék lesz, jövőre pedig – a mostani irányzatok alapján – 3 százalékra kúszik.

A tavaly még 7,8 százalékos infláció az idén 2,5 százalékos árcsökkenésbe meggy át, és csak jövőre várható ismét a – növekedést elősegítő – enyhe általános drágulás kialakulása. A Bulgáriában a legnagyobb pénzügyi szoláltatónak tekintett UniCredit azt ajánlja az új kormánynak, hogy export-célú fejlesztésekre fordítsa az erőforrásait, mert a belföldi kereslet még jó ideig nyomott marad.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.