Serge Abou példa jellegűnek tartja az – átszámítva 3,6 milliárd eurós – szélerőmű-építési kampányt, amelyben egyetlen EU-beli cég sem vehet részt.
A bajt abban látja az európai diplomata, hogy a kínai konjunktúra-ösztönző programot eleve olyan módszerrel állították össze, amellyel gyakorlatilag ki lehet zárni külföldiek részvételét. Brüsszel emiatt panasszal kíván élni, mert megítélése szerint Peking nem tartja be a diszkriminációmentességről a kereskedelmi egyezményekben lefektetett elveket. A nagykövet szerint a kínai kormány által követett gyakorlat kétélű fegyvernek bizonyulhat, mert előfordulhat, hogy európai befektetők tömegesen fordítanak majd hátat az ázsiai országnak.
Az érlelődő konfliktus kezelése során a pekingi kormány azzal védekezik, hogy a Világkereskedelmi Szervezethez való csatlakozás idején nem írta alá azt a kiegészítő jegyzőkönyvet, amely – az alapegyezményhez kapcsolódva – a közbeszerzési eljárások megnyitását irányozza elő.
A EUobserver az üggyel kapcsolatban idézi egy brüsszeli kutatóintézet nyilatkozatát, amely szerint rá kellene venni a kínaiakat a kiegészítő egyezmény aláírására, és ennek fejében az Európai Bizottságnak is engedményeket kellene kilátásba helyeznie. A kiadvány annyi mentséget felhoz Kína mellett, hogy a fiskális ösztönző programokat más országokban is igyekeznek a helyi szállítók részére fenntartani. Így volt ez a 787 milliárd dolláros amerikai élénkítő csomagtervvel, amelyben eredetileg szerepelt egy „Buy American” záradék, amelyet utólag mindazonáltal korrigáltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.