Augusztusban a kínai export értéke 23,4 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál, miután júliusban 23,0 százalékos volt az elmaradás. Az éves elmaradás tizedik hónapja tartott augusztusban.
A behozatal értéke 17,0 százalékkal múlta alul az egy évvel korábbit a júliusi, 14,9 százalékos éves elmaradás után, közölték a kínai vámhivatalban pénteken. Csakúgy, mint egyszer már májusban, a múlt hónapban megint megszakadt a havi exportnövekedés sorozata is abszolút értékben. A növekedés, havi összehasonlításban, március óta tartott. Az augusztusi kivitel értéke, 103,7 milliárd dollár, kisebb volt a júliusi 105,4 milliárdnál, ez azonban munkanap-kiigazítással 3,4 százalékos növekedésnek felel meg.
Az import 88 milliárd dollárra csökkent a júliusi 94,8 milliárdról, munkanap-kiigazítással ez 1,0 százalékos növekedést takar. A kínai kivitel idén eddig februárban volt a legkevesebb, 64,9 milliárd dollár. Az első fél évben Kína hazai összterméke (GDP) 7,1 százalékkal volt nagyobb, mint a tavalyi első fél évben.
A növekedéshez 6,2 százalékponttal járultak hozzá a beruházások - főleg a kormány tavaly ősszel meghirdetett, közel 600 millió dolláros ösztönző programjából -, 3,8 százalékpontot tett hozzá a hazai fogyasztás, és 2,9 százalékpontot vett el a külkereskedelem alakulása. A külkereskedelem május óta negatív "hozzájáruló" a kínai GDP-hez, mert azóta az export visszaesése nagyobb éves egybevetésben, mint a behozatalé.
Ez a fordulatot részben az olcsóbbodott nyersanyagok növekvő, tartalékolási célú behozatala magyarázza, részint a kormány ösztönző programja, amely fékezi a belső fogyasztás visszaesését, és ezzel segít a világgazdaságnak is. A tartalékolási célú nyersanyagimport egyszersmind hozzájárult ahhoz, hogy az ipari fémek és a kőolaj több mint kétszeresére drágult az év eleje óta a világpiacon. Kína, a világ második olajfogyasztó országa, júliusban rekord mennyiségű kőolajat importált, a 19,63 millió tonnás (4,62 millió hordó) behozatal 42 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, és 14 százalékkal a júniusit. Pedig júliusban a hazai üzemanyag-fogyasztás 13 százalékkal kisebb volt, mint tavaly júliusban. Tavaly egész évben a kínai kőolajimport, napi átlagban 3,58 millió hordó, csak 9,6 százalékkal haladta meg a 2007-est. Augusztusban a kínai kőolajimport kissé csökkent, 18,47 millió tonnára (napi 4,37 millió hordóra), de még ez is 18 százalékkal több volt az egy évvel azelőttinél.
A kínai tervhivatalban a mostani negyedévről 8,5 százalékos GDP-növekedést várnak. Ezt alátámasztják szintén pénteken megjelent más hivatalos adatok: az ipari termelés augusztusban 12,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, ez tizenkét hónapon belül a leggyorsabb növekedési ütem volt.
A tőkeberuházások értéke 33 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál, meghaladva a júliusi éves ütemet. Kína gazdasága számára a Világbank júniusban javította ez évi növekedési előrejelzését, 7,2 százalékra a tavasszal jósolt 6,5 százalékról.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) júliusban 7,5 százalékra javította 6,5 százalékról GDP-növekedési jóslatát Kína számára, jövőre 8,5 százalékos növekedést vár ott. Kína gazdasága tavaly 9 százalékkal, 2007-ben 13 százalékos, rekord ütemben bővült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.