Békesi László szerint tévutak korábban is jellemezték a magyar fejlődést, de a korábbi évtizedekben inkább a külső körülmények voltak meghatározóak: Trianon, a második világháború, a létező szocializmus. Hozzátette: az utóbbi 18 évben azonban kivételesen kedvező nemzetközi körülmények között fejlődhettünk volna, az időszak nagy részében a világgazdaság konjunktúrában volt, olcsók voltak a hitelek, megvolt a nemzetközi bizalom az ország iránt, amit az EU-csatlakozás is jelzett.
"A lehetőséggel nem tudtunk élni, és most már az az illúziónk sem maradt meg, hogy újabb húsz év múlva talán mégis sikerül felzárkóznunk Európa boldogabb feléhez" - fogalmazott a volt pénzügyminiszter.
Békesi László az interjúban - amellett, hogy sorra vette a rendszerváltozás utáni folyamatokat az iparban, a mezőgazdaságban, továbbá számba vette a főbb gazdasági lépéseket - többek között arra is figyelmeztetett, hogy miközben az általános életszínvonal nem tud felzárkózni a nyugat-európai szinthez, polarizálódtak a jövedelmek.
Hozzátette: a felső százezer család a többség számára irritálóan magas életszínvonalon fogyaszt és a többség úgy érzi, hogy ezt nem a valós teljesítmény vagy a meglévő tőke felelős befektetése révén teheti, hanem a "bulizás", az adócsalás, a politikai korrupció, az összejátszás és - esetleg - a szerencse biztosítja mindezt.
A volt pénzügyminiszter szerint ez felerősíti a szélsőséges nézeteket és hatalmas indulatokat kelt a társadalom mélyebb rétegeiben. "A gazdagellenes hangulat társadalmi robbanásveszéllyel fenyeget, eközben a politikai erők egy része - balról is, jobbról is - még rá is játszik erre" - fogalmazott Békesi László.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.