BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Font: A mohó kereskedők miatt szenved a mezőgazdaság

Kellemetlen a kormánnyal való szembenállás, hiszen a Gazdasági Versenyhivatal az uniós és a magyar törvények őreként lép fel – fogalmazott a parlament mezőgazdasági bizottságának ülésén a hivatal elnöke.

Nagy Zoltán a GVH 2008-as tevékenységéről szóló beszámolót ismertette a bizottságban, és a kabinettől az egyeztetés hiányát kérte számon. Nagy, aki ezzel magyarázta, hogy időnként a nyilvánosság előtt fejtik ki a kormány javaslataival szemben álló véleményüket, példaként a tisztességtelen kereskedői magatartás elleni etikai kódexet említette. Mint mondta, ennek utolsó verzióját nem is kapták meg.

„Ellenkező esetben elkerülhető lett volna, ami most borítékolható, hogy 3-4, nyilvánvalóan az uniós joggal szembenálló esetben eljárást kelljen indítani” – tette hozzá az elnök.

Nagy kiemelte: az agrárium jövedelmezőségének, a felvásárlásnak a problémáiból nehéz kitörnie a termelőknek, ám ezek nem versenyjogi problémák, támogatásukat a versenyjogba nem ütköző forrásokkal kell megoldani.

A mezőgazdaságban nem alkalmazhatók a szabadpiaci verseny szabályai, mivel az alapjául szolgáló termőföld nem a szabadpiac szabályai szerint működő, bővíthető termék – hangsúlyozta az ülésen Font Sándor, a bizottság elnöke. A fideszes politikus szerint a válság miatt megbukott a GVH által is tiszteletben tartott magyar és uniós törvényi szabályozás alapja, a szabadpiaci közgazdasági elmélet.

Az „emberi mohóság” miatt monopóliumok alakultak ki, amelyek az önköltségi ár alatti, tisztességtelen árakat kényszerítettek a magyar termelőkre és fogyasztókra a mezőgazdaságban és azon kívül is – érvelt Font. A bizottság fideszes alelnöke, Jakab István szerint a GVH törvénykövető eljárásai nem egy esetben ártanak a magyar agrártermelőknek. A tojásszövetség elleni kartelleljárás után 40 százalékkal nőttek a tojásárak, és a magyar termelők kiszorultak a piacról – érvelt a Magosz elnöke.

A versenyjogi szabályozás hiányosságairól beszélt Demendi László is. A szocialista honatya szerint egy termék árának csak 10 százaléka jut a termelőknek, míg a kereskedőké 70 százalék.

Nagy Zoltán szerint nem a verseny jelent problémát, hanem az, hogy nem megfelelő ennek szabályozása, és az sem mellékes – tette hozzá, hogy a GVH nem a termelők vagy a kereskedők, hanem a fogyasztók érdekeit hivatott védeni. A mezőgazdasági bizottság 11 igen és 10 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak találta a Gazdasági Versenyhivatal beszámolóját.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.