Kiemelte: Magyarország államadóssága magas a GDP-hez mérten, így mind a fiskális konszolidáció folytatására, mind a szerkezeti reformok megvalósítására szükség van. Iryna Ivaschenko aláhúzta: a 2009-2010-re már életbe lépett, illetve tervezett strukturális lépések együttes hatása a GDP mintegy 5 százalékának felel meg.
Elmondta: a kormány 2010-re beadott, eltervezett költségvetési intézkedései teljesíthetőek, hihető lépések, és ha megvalósulnak - a korábbi intézkedésekkel együtt -, az államadósság GDP arányos szintjét a mostani mértékről mintegy 10 százalékponttal lehet majd mérsékelni 2010-2014 között.
A tervezett szerkezeti változtatások miatt fontosnak nevezte a parlamentnek benyújtott, 2010-re vonatkozó költségvetés elfogadását. A jövő évi költségvetés megvalósítása terén kockázatok is felmerülhetnek, egyrészt az, hogy az eurózónában mikor indul be ténylegesen a gazdasági fellendülés, másrészt az, hogy Magyarországon a következő évben parlamenti választások lesznek - húzta alá az IMF magyarországi képviseletének vezetője. Iryna Ivaschenko elmondta: az IMF egyetért a magyar kormány előrejelzésével, ami a GDP alakulására ez évre 6,7 százalékos visszaesést, a jövő évre pedig 0,9 százalékos csökkenést prognosztizál.
Rámutatott: az IMF legutóbbi felülvizsgálata során is bebizonyosodott, hogy a magyar kormány elkötelezett az idei 3,9 százalékos GDP-arányos államháztartási deficitcél elérése érdekében.
A 2010-es büdzsé tervezete, a kormány által jóváhagyott mostani formájában, hiteles stratégiát vázol fel az államháztartási folyamatok további konszolidálásával és a 3,8 százalékos GDP-arányos jövő évi hiánycél elérésével kapcsolatban - emelte ki Iryna Ivaschenko. Elmondta: Magyarország potenciális gazdasági növekedési rátája 3 százalék körül van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.