Ám a szóban forgó uniós országok eladósodottsági mutatói még így is lényegesen kedvezőbbek a magyar számoknál. A GDP százalékában mérve hazánkban a legnagyobb az államadósság-állomány, és messze nekünk kell a bruttó hazai össztermék legnagyobb hányadát évente kamatfizetésre és törlesztésre fordítani.
Ez részben a magas állományból fakad, részben pedig abból, hogy az adósságot hazánk drágán kénytelen finanszírozni. Ausztriában a Wifo gazdaságkutató intézet volt vezetője, Helmut Kramer múlt héten megjelent tanulmánya váltott ki nagy sajtóvisszhangot, amelyben az ország államadósságának robbanásszerű növekedését jósolta 2013-ig. Kramer szerint ellenintézkedések nélkül 2013-ra a 2008 végén 161 milliárd eurós adósságállomány 250 milliárdra növekedhet, miközben a jelenlegi hétmilliárd euró helyett tízmilliárdot kell majd éves kamattörlesztésre fordítani.
A Fitch hitelminősítő szintén néhány napja tette közzé azt az előrejelzését, amelyben a kelet-közép-európai uniós tagországok államadósságainak megugrását vizionálják. Lengyelország kapcsán több forrás is azt valószínűsíti, hogy a 2008 végi 47,1 százalékról a GDP 55 százaléka közelébe fog emelkedni az adósságállomány a válság következtében megcsappanó adóbevételek miatt, jóllehet az egész EU-ban ez volt az egyetlen tagállam, amelynek gazdasága növekedni volt képes 2009-ben.
A válságban átmeneti szakértői kormánnyal lavírozó Csehország törvényhozása ugyanakkor éppen pénteken fogadta el azt a módosított költségvetést, amely a 2010-es deficit vészes megugrását hivatott megakadályozni. Prága helyzete azonban a megszorítási kényszer mellett is meglehetősen stabilnak mondható, hiszen az euróövezeti tag Szlovákiával egyetemben továbbra is A hitelminősítői besorolású a Standard & Poor’snál.
A hazánkhoz hasonlóan szintén a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségét igénybe vevő Románia a vártnál súlyosabb recesszió miatt 7,3 százalékosra volt kénytelen módosítani 2009-es GDP-arányos deficitcélját. Az IMF készenléti hitele ellenére Bukarest és Budapest pozíciója között lényeges eltérést jelent, hogy a román államadósság-állomány alig haladta meg a GDP 20 százalékát 2008 végén.
Hazánk számára csupán az jelenthet csekélyke vigaszt, hogy a jelenleg negatív térségi rekordnak számító 4 százalék feletti GDP-arányos éves kamatfizetéi és törlesztési hányad 1999 előtt még 7,3 százalékot tett ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.